لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۲۷

کانادا گزارش کارشناسی شورای حقوق بشر سازمان ملل را حاوی «ادعاهای بی اساس» خواند


گی مک دوگال، نماینده ویژه امور اقلیت ها در سازمان ملل

کانادا نسبت به «گزارش کارشناسی» سازمان ملل در مورد حقوق اقلیت های کشور واکنش نشان داد و ادعا کرد این گزارش حاوی مطالب نادرست است و بربنیان «ادعاهای بی اساس» تهیه شده است.

گی مک دوگال، کارشناس مستقل امور اقلیت ها در شورای حقوق بشر سازمان ملل در سفر ده روزه خود به کانادا در ماه اکتبر سال گذشته، گزارش کارشناسی خود را در مورد وضعیت حقوق بشر اقلیت های این کشور به این شورا تقدیم کرده است.

خانم مک دوگال به شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته است که کانادا به تنوع قومی و فرهنگی کشور احترام می گذارد، اما وی درعین حال تصویر تیره و تاری از اقدامات تبعیض آمیز علیه اقلیت های (نژادی و دینی) کانادا به این شورا ارائه کرده است.

نمانیده ویژه امور اقلیت ها در شورای حقوق بشر سازمان ملل، هم در اظهاراتش در برابر اعضای شورا و هم در گزارش اخیر خود ادعا کرده است که اقلیت های کانادا قربانیان سطوح نابرابر و غیرمتجانس فقر، بازار شغلی، تبعیض در محیط کار و همچنین هدف تبعیض های نژادی پلیس این کشورهستند.

در شرایطی که این مقام شورای حقوق بشر سازمان ملل، کانادا را دارای جامعه ای باز و پذیرای تفاوت های فرهنگی، زبانی و مذهبی خوانده اما در عین حال تاکید کرده است که بسیاری از افراد جوامع عضو اقلیت های نژادی، مذهبی و زبانی احساس می کنند که مشکلاتشان به شیوه مناسب و درخور شایستگی شان مرتفع نشده اند.

براساس این گزارش، کانادا باید در کاریابی، مشارکت در عرصه سیاسی و رهایی از فقر و کاهش آمار ترک تحصیل دانش آموزان دبیرستان به اقلیت های کشور کمک کند.

خانم مک دوگال در گزارش خود تاکید کرده است کانادا باید اطمینان حاصل کند که جوامع عرب و مسلمان کشور احساس نکنند درمبارزه با تروریسم «هدف قرار گرفته اند.»

دولتمردان اتاوا در واکنشی نسبت به گزارش کارشناسی نماینده ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل گفتند کانادا با «محتوی و تحلیل» خانم مک دوگال و اتهامات تبعیض های نژادی و قومی مخالف است.

آلیسون لوکلیر، معاون نماینده ثابت کانادا در سازمان ملل در ژنو خطاب به این شورا گفته است: «این گزارش حاوی اظهار نظرهای تندی در مورد طبقه بندی نژادی است اما شواهد آماری روشنی برای تائید و اثبات چنین مشاهداتی ارائه نمی کند. متاسفانه در برخی موارد یافته های این گزارش فقط بر بنیان نقل قول های برخی و یا از ارزیابی یک خبرنگار و یا یک فرد استوار است.»

از سویی دیگر جیسن کنی، وزیر مهاجرت دولت فدرال کانادا نیز در واکنشی نسبت به گزارش نمانیده ویژه امور اقلیت های شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته است با وجودی که پیشینه کانادا در پذیرش و ادغام اقلیت ها و تازه واردان بی عیب و نقص نبوده است، اما درعین حال شایسته انتقاد از آن در گزارش جدید سازمان ملل نیز نیست.

روزنامه مونترال گزت به نقل از وزیر مهاجرت دولت فدرال کانادا می نویسد سازمان ملل باید به جای انتقاد از نحوه رفتار کانادا با اقلیت ها «باید به حکومت های سراسر جهان که به نقض گسترده و برنامه ریزی شده حقوق اقلیت ها می پردازند، توجه کند.»

آقای کنی ضمن اشاره به گزارش اخیر اداره آمار کانادا مبنی بر سطوح بالای فقر و بیکاری و تبعیض علیه اقلیت ها و مهاجران تازه وارد به کشور اذعان کرده است: «ما همواره در پی یافتن راه هایی برای پیشرفت و بهبود وضعیت جوامع فرهنگی، مهاجران و اقلیت های مشهود هستیم و همه سطوح دولت و بسیاری از نهادهای کشور درپی یافتن راهکاری برای این چالش ها هستند.»

وزیر مهاجرت دولت محافظه کار تاکید کرده سازمان ملل در گزینش اولویت های خود به خطا رفته است.

XS
SM
MD
LG