لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۵

استقبال کانادا از تصویب قطعنامه سازمان ملل متحد در محکومیت وضعیت حقوق بشر ایران


استقبال کانادا از تصویب قطعنامه سازمان ملل متحد در محکومیت وضعیت حقوق بشر ایران
استقبال کانادا از تصویب قطعنامه سازمان ملل متحد در محکومیت وضعیت حقوق بشر ایران

کانادا از تصویب قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران در کمیته «اجتماعی، بشردوستامه و فرهنگی» مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که به کمیته سوم معروف است، استقبال کرد.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه ای از «نقض مکرر و جاری حقوق بشر در ایران» ابراز نگرانی عمیق کرد و از جمهوری اسلامی خواست که به طور جدی به تعهدات بین المللی خود برای رعایت حقوق بشر عمل کند.

قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران که از سوی ۴۲ کشور عضو سازمان ملل به مجمع عمومی این سازمان تقدیم شده بود، با ۸۰ رای موافق و ۴۴ رای مخالف و ۵۷ رای ممتنع به تصویب رسید.

این اولین بار بود که بیشترین تعداد کشورهای عضو این سازمان به قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران رای موافق دادند.

طی هشت سال گذشته کانادا طرح پیشنهادی قطعنامه حقوق بشر در ایران را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده است.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا در بیانیه ای که به همین منظور منتشر کرد، نوشته است: «کانادا از اتخاذ این قطعنامه مهم در مورد حقوق بشر در ایران بسیار خشنود است. جامعه بین الملل به مسئولیت خود در قبال محکومیت وضعیت اسف بار حقوق بشر در ایران عمل کرده است و به وضعیت مردم ایران و این واقعیت که آن ها در تلاش هایشان برای ارتقای حقوق بشر در کشورشان تنها نیستند، توجه ویژه معطوف کرد.»

وزیر امور خارجه کانادا تاکید کرده است: «ما معتقدیم این قطعنامه پیام روشنی مبنی بر حمایت جدی از مدافعان ایرانی حقوق بشر ارسال می کند و رای موافق به این قطعنامه نشانه نگرانی عمیق جامعه بین الملل نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران است.»

آقای کانن در بخشی دیگری از این بیانیه افزوده است این قطعنامه و قطعنامه های دیگری که سال های گذاشته ارائه شده بودند، جامعه بین الملل را از وضعیت غیرقابل پذیرش حقوق بشر در ایران آگاه کرده اند و خواستار پاسخگویی و شفافیت مقامات ایران در قبال اعمالشان شده اند.

وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه خود ضمن اشاره به اقدامات بلند مدت مقامات ایران در نقض آشکار حقوق بشر مردم ایران، از جمله به مواردی همچون تبعیض مداوم و نقض حقوق بنیادین زنان و دختران، سنگسار و قطع عضو، تبعیض گسترده علیه اقلیت های قومی و مذهبی، سانسور مطبوعات و آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر، همچون فعالان حقوق زنان اشاره می کند.

لارنس کانن در ادامه خاطرنشان کرده است ما همچنان از مقامات ایران خواهیم خواست تا برای پایان دادن به نقض فاحش و وخامت بار بنیادی ترین حقوق بشر مردم ایران قدم بردارند.

در این بیانیه آمده است کانادا برای مبارزه علیه اعمال مستبدانه و سرکوب گرانه مقامات ایران همچنان از مردم ایران حمایت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کانادا در پایان بیانیه خود تاکید کرده است کانادا برای ارتقای حقوق بشر، دموکراسی و آزادی و حاکمیت قانون تلاش خواهد کرد و چشم انتظار روزی است که همه ایرانیان بتوانند از این حقوق و آزادی ها، بهره بجویند.

XS
SM
MD
LG