لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

کانادا نیروهای آموزشی بیشتری به افغانستان اعزام می کند


پیتر مک کی، وزیر دفاع کانادا در قندهار
پیتر مک کی، وزیر دفاع کانادا در قندهار

پیتر مک کی، وزیر دفاع دولت فدرال کانادا روز پنج شنبه (۸ آوریل) اعلام کرد کانادا با اعزام نود نیروی آموزشی به افغانستان، درصدد است تلاش های خود برای کمک به آموزش نیروهای پلیس محلی و ارتش ملی این کشور را افزایش دهد.

تعدادی از نیروهای جدید کانادا به مرکز آموزش ناتو در کابل اعزام می شوند و انتظار می رود بقیه آن ها عازم مناطق مختلف قندهار شوند تا در مقر نیروی ضربت کانادا، نیروهای پلیس و ارتش افغان را آموزش دهند.

پیتر مک کی، وزیر دفاع دولت فدرال کانادا دربیانیه خود اعلام کرده است: « دولت کانادا مفتخر است که نیروهای کانادایی بیشتری را به افغانستان اعزام کند تا مردم افغان را برای ساخت یک کشور آرام، با ثبات و قدرتمند که درخورشایستگی آنهاست، آماده کند.»

وزیر دفاع کانادا این خبر را روز پنج شنبه در سفر غیرمترقبه خود به قندهار اعلام کرد. این در حالی ست که استفان هارپر، نخست وزیر کانادا روز چهارشنبه (۷ آوریل) به شدت از اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان انتقاد کرده و آن را « غیرقابل پذیرش» خوانده بود.

بنا بر گزارش ها، آقای کرزی تهدید کرده بود در صورت تداوم فشار کشورهای غربی بر دولت افغانستان، از سیاست کناره می گیرد و به طالبان می پیوندد.

ماموریت نظامی کانادا در افغانستان در تابستان سال ۲۰۱۱ پایان خواهد یافت. نیروهای نظامی کانادا از سال ۲۰۰۲ تاکنون، ماموریت مبارزه با شورشیان درمناطق مختلف این کشور و به ویژه در قندهار را به عهده داشته اند.

در شرایطی که دولتمردان اتاوا از تصمیم قطعی خود مبنی بر عدم تمدید ماموریت نظامی کانادا درافغانستان پس از تابستان سال ۲۰۱۱ خبر داده اند، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، هفته گذشته از کانادا خواست تا نیروهای خود را از افغانستان خارج نکند.

XS
SM
MD
LG