لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

بازداشت دو مرد متهم به فعالیت های تروریستی در پایتخت کانادا


نیروهای امنیتی کانادا دو مرد را به اتهام فعالیت های تروریستی و به ظن ارتباط و همکاری با گروه القاعده بازداشت کرده اند.

مصباح الدین احمد و هیوا علیزاده صبح روز چهارشنبه (٢٥ اوت) طی یورش پلیس به دو منزل مسکونی در اتاوا بازداشت شدند.

بنا به گفته پلیس کانادا، این افراد در پی تحقیق مشترک نهادهای امنیتی و پلیس در یک سال گذشته دستگیر شده اند.

ماموران پلیس چندین کامپیوتر و جعبه را از این خانه ها خارج کردند. یک زن برقع پوش و دو کودک نیز از این منزل به منطقه دیگری منتقل شده اند.

بنا به گزارش روزنامه گلوب اند میل، پلیس مصباح الدین احمد را به همکاری با یک سلول مخفی و توطئه چینی برای اجرای حمله هایی کرده است که از شیوه بمب گذاری های تروریستی افغانستان و عراق الهام گرفته شده اند. آقای احمد ٢٦ ساله و تکنسین اشعه ایکس در بیمارستان اتاوا است.

این دو متهم در جلسه روز پنج شنبه دادگاه در اتاوا به فعالیت های تروریستی متهم شدند.

در شرایطی که مقامات امنیتی کانادا جزئیات زیادی از ماهیت فعالیت این افراد در اختیار رسانه ها قرار نداده اند، اما یک منبع مطلع پلیس به تلویزیون دولتی کانادا گفته است این افراد در مرحله برنامه ریزی برای توطئه و اجرای حمله تروریستی برای القاعده بوده اند.

«سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا به نقل از اولیور آبرگل، وکیل جنایی هیوا علیزاده گزارش داده است همکاری با یک گروه تروریستی، توطئه برای ارتکاب به اقدام خرابکارانه، فراهم آوردن تسهیلات و یا در دسترس قرار دادن منزل خود برای یک سازمان تروریستی از جمله اتهامات مطرح شده علیه موکلش بوده است.

بنا به گزارش رسانه های کانادا متهمان تا برگزاری جلسه بعدی دادگاه در اول سپتامبر در بازداشت نیروهای امنیتی خواهند بود.

در حالی که فرد سومی نیز صبح روز پنج شنبه در مونترال دستگیر شد، پلیس پیش بینی کرده است تعداد بیشتری از افراد مظنون به همکاری با این سلول مخفی بازداشت شوند.

XS
SM
MD
LG