لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

بازداشت یک کانادایی به اتهام فعالیت های تروریستی درعراق


بازداشت یک کانادایی به اتهام فعالیت های تروریستی درعراق
بازداشت یک کانادایی به اتهام فعالیت های تروریستی درعراق

یک مرد کانادایی روز چهارشنبه (١٩ ژانویه) به اتهام فعالیت های تروریستی و توطئه علیه سربازان آمریکایی در عراق، در ادمونتون دستگیر شد.

«سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داد این مرد کانادایی مقیم ادمونتون با یک شبکه تونسی همکاری داشت که یک رشته بمب گذاری انتحاری را در عراق ترتیب داده است از جمله حمله ای انتحاری در آوریل سال ٢٠٠٩ که پنج سرباز آمریکایی را به کشتن داد.

وزارت دادگستری ایالات متحده از مقامات امنیتی دولت فدرال کانادا خواسته است این فرد را که با اسامی مختلف از جمله «سیف الدین طاهر شریف»، «فاروق خلیل محمد عیسی» و «طاهر شریف سیف الدین» شناخته می شود، برای محاکمه و رسیدگی به اتهاماتش، به آمریکا استرداد کنند.

رسانه های کانادا از مقامات ایالات متحده نقل کرده اند این شهروند کانادا به «حمایت از یک شبکه چند ملیتی تروریستی در عراق» متهم شده و مسئول قتل پنج سرباز آمریکایی شناخته می شود.

براثر اصابت کامیون انتحاری حامل مواد منفجره با دروازه ورودی پایگاهی عملیاتی در موصل عراق، در آوریل ٢٠٠٩ پنج سرباز آمریکایی کشته شدند.

مقامات ایالات متحده همچنین شریف را متهم کرده اند که قصد سفر به عراق و انجام بمب گذاری انتحاری داشته است.

پس از تبادل اطلاعات پلیس فدرال ایالات متحده به مقامات وزارت امنیت و اطلاعات کانادا، سیف الله شریف به عنوان مظنون اصلی این پرونده شناسایی و چهارشنبه شب با یورش نیروهای پلیس کانادا به منزل وی در مرکز شهر ادمونتون دستگیر شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات شریف و احتمال استرداد فوری وی به ایالات متحده، روز پنج شنبه در دادگاهی در ادمونتون برگزار شد.

مقامات قضایی ایالات متحده در ادعانامه خود علیه شریف، وی را عضو گروهی خوانده اند که مسئول بمب گذاری انتحاری در یک ایستگاه پلیس در ٣١ مارس سال ٢٠٠٩ است. در این حمله هفت عراقی کشته شدند.

به گفته پلیس فدرال ایالات متحده، مقامات کانادا با دریافت حکم شنود تماس های تلفنی، فعالیت های اینترنتی و نامه های الکترونیکی و جزئیات مکالمات شریف، مدت های طولانی فعالیت های وی را تحت نظر داشته اند.

شنود تلفنی شریف حاکی است که وی در مارس سال ٢٠٠٩ به یک بمب گذار انتحاری توصیه کرده بود که هیچ اثری از خود به جای نگذارد و در ماه مه سال ٢٠١٠ به خواهر خود در عراق توصیه کرده بود که «استفاده از اسلحه را یاد بگیرد و به پلیس و آمریکایی ها حمله کند».

بنا به گزارش تلویزیون دولتی کانادا، هیچ یک از اتهامات مطرح شده علیه شریف در دادگاه ایالات متحده ثابت نشده اند.

ویک توز، وزیر امنیت عمومی دولت فدرال کانادا در بیانیه ای در مورد دستگیری شریف تاکید کرد «دولت کانادا در تعهد خود به حفظ امنیت مردم کانادا و حمایت از کارزار جهانی علیه تروریسم، استوار خواهد ماند».

در شرایطی که مقامات کانادا از استرداد این شهروند خود به مقامات قضایی آمریکا و محاکمه وی در ایالات متحده استقبال کرده اند، منتقدان قانون ضد تروریسم کانادا و کارشناسان امور امنیتی تصمیم مقامات دولت محافظه کار در اتاوا برای استرداد او را عجولانه خوانده و درباره سرنوشت شریف در آمریکا ابراز نگرانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG