لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۷

یک ایرانی کانادایی مظنون به فعالیت های تروریستی در کانادا


در شرایطی که نیروهای امنیتی کانادا روز چهارشنبه (۲۵ اوت)، سه مرد کانادایی را به اتهام فعالیت های تروریستی و به ظن توطئه برای بمب گذاری و ارتباط و همکاری با یک گروه تروریستی بازداشت کرده اند، رسانه های کانادا از تبار ایرانی یکی از افراد مظنون خبر داده اند.

هیوا علیزاده و مصباح الدین احمد و خرم شر هفته گذشته طی عملیات سری پلیس کانادا در عملیات موسوم به « پروژه سمبوسه » در اتاوا بازداشت شدند.

یکی از مظنونان این پروژه، هیوا علیزاده، مرد کانادایی ایرانی تباری ست که رسانه های کانادا از وی به عنوان رهبر این حلقه تروریستی یاد کرده اند.

« سی بی سی »، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داده است آقای علیزاده سی ساله است و حداقل هفت سال پیش به کانادا مهاجرت کرده و بیشتر این دوران را در شهر وینیپگ اقامت داشته است.

هیوا علیزاده براساس مفاد قانون ضد تروریسم کانادا متهم شده است آگاهانه توطئه چینی برای یک فعالیت تروریستی را تسهیل و برای یک گروه تروریستی، کمک های مالی گردآوری کرده و ملک و یا خانه در اختیار یک گروه تروریستی قرار داده است. در اختیار داشتن ماده منفجره به نیت آسیب رساندن به دیگران نیز از جمله اتهامات این مرد کانادایی ایرانی تبار است.

یوسف عبدالرحمان، صاحب بک فروشگاه موادغذایی حلال در شهر وینیپگ گفته است آقای علیزاده مدتی در این فروشگاه کار می کرده و بعدها این فروشگاه را به طور مشترک با وی اداره می کرده است. آقای عبدالرحمان او را فردی بسیار قابل اطمینان و سخت کوش خوانده است.

هیوا علیزاده که در سال ۲۰۰۸ این شهر را ترک کرد مسلمان سنی ست و حدود دو سال پیش در اتاوا اقامت گزیده بود.
« سی بی سی »، به نقل از اولیور آبرگل، وکیل جنایی هیوا علیزاده گزارش داده است همکاری با یک گروه تروریستی، توطئه برای ارتکاب به اقدام خرابکارانه، فراهم آوردن تسهیلات و یا در دسترس قرار دادن منزل خود برای یک سازمان تروریستی از جمله اتهامات مطرح شده علیه موکلش بوده است.

بنا به گفته پلیس کانادا، این افراد در پی تحقیق مشترک نهادهای امنیتی و پلیس یک سال گذشته دستگیر شده اند و برای حمله به بناهای دولتی و سیستم های حمل و نقل کانادا، توطئه چینی کرده بودند و فعالیت های آن ها برای امنیت کشور و سلامت شهروندان تهدید جدی و واقعی قلمداد می شوند.

پلیس کانادا پس از جستجوی منازل افراد مظنون، بیش از پنجاه تخته مدار الکترونیک که برای کنترل و انفجار بمب از راه دور طراحی شده اند و نیز چندین کامپیوتر و جعبه حاوی مطالب مربوط به اقدامات تروریستی، نوار ویدئویی و دستورالعمل برای اقدامات خرابکارانه را مصادره کرده است.

بنا به گزارش روزنامه گلوب اند میل، پلیس مصباح الدین احمد را به همکاری با یک سلول مخفی و توطئه چینی برای اجرای حمله هایی متهم کرده است که از شیوه بمب گذاری های تروریستی افغانستان و عراق الهام گرفته شده اند. آقای احمد ۲۶ ساله و تکنسین اشعه ایکس در بیمارستان اتاواست.

خرم شر، پزشک ۲۸ ساله متولد کانادا و پاکستانی تبار است. آقای شرنیز متهم شده که آگاهانه شرایط را برای فعالیت های تروریستی تسهیل کرده است. وی در سال ۲۰۰۶ به عنوان بخشی از یک گروه امداد، برای کمک به زلزله زدگان کشمیر به منطقه سفر کرده بود.

در شرایطی که مقامات امنیتی کانادا جزئیات زیادی از ماهیت فعالیت این افراد در اختیار رسانه ها قرار نداده اند، اما یک منبع مطلع پلیس به تلویزیون دولتی کانادا گفته است این افراد در حوزه گسترده ای از ایران، افغانستان، عراق و کانادا فعالیت می کرده اند و در مرحله برنامه ریزی برای توطئه و اجرای حمله و بمب گذاری برای یک گروه تروریستی بوده اند.

مایکل ایگناتیف، رهبر حزب لیبرال و مخالف دولت فدرال کانادا در مورد اتهامات مطرح شده علیه این افراد گفته است تا زمانی که اتهامات مظنونان در دادگاه ثابت نشود، این افراد بیگناه قلمداد می شوند و باید به حقوق آن ها احترام گذاشته شود.

بنا به گزارش رسانه های کانادا، متهمان تا برگزاری جلسه بعدی دادگاه در اول سپتامبر، در بازداشت نیروهای امنیتی خواهند بود.

مظنون چهارم نیز روز شنبه ( ۲۸ اوت ) به اتهام فعالیت های تروریستی بازداشت شد، اما بنا به گزارش رسانه های کانادا اتهامات وی به پرونده مظنونان هفته گذشته ارتباطی ندارد.

XS
SM
MD
LG