لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۲۹

دادگاه کانادا یک مراکشی افراطی اسلام گرا را به حبس ابد محکوم کرد


یک تبعه مراکش به اتهام توطئه برای حملاتی به آلمان و اتریش و ترویج تروریسم از طریق اینترنت از زیرزمین خانه خود در روستایی دراستان کبک کانادا، به حبس ابد محکوم شد.

حکم دادگاه شدیدترین مجازاتی ست که براساس قوانین کانادا علیه یک تروریست صادر شده است.

به گزارش رسانه های کانادا، سعید نموح ٣٧ ساله درماه اکتبر براساس قانون ضد تروریسم کانادا در اتهام ارتکاب چهار فقره جرم گناهکار شناخته شد. برنامه ریزی و توطئه چینی برای انفجار بمب، ترویج تروریسم، مشارکت دریک گروه تروریستی و اخاذی از یک دولت خارجی، از جمله موارد اتهامی وی بود.


رنه دووال، وکیل نموح درگفتگو با تلویزیون دولتی کانادا حکم دادگاه را مجازات بسیارسنگینی خوانده است.

دادگاه اتریش درسال ٢٠٠٨ یک مرد متولد مصر و همسرش را که همدست نموح دراین توطئه بوده اند به ترتیب به چهار سال و ٢٢ ماه زندان محکوم کرد.

کلاد لبلاند، قاضی دادگاه کبک در کانادا گفته است نموح فرد خطرناکی ست و از رفتار خود پشیمان نشده است.

سعید نموح در سپتامبر سال ٢٠٠٧ دستگیر شد. وی به شرکت در بیش از هزارمکالمه اینترنتی و تولید نوارهای ویدئویی که حمله های خشونت بار علیه سربازان ایالات متحده درعراق را ستایش می کرد، و نیز کمک به توزیع تقاضای غرامت آدم ربایان برای آزادی خبرنگار بریتانیایی درغزه متهم شده بود.

بازپرسان وی را به ویرایش نوارهای ویدئویی « جبهه رسانه جهانی اسلامی » متهم کرده اند. گفته می شود این بازوی تبلیغاتی و عضوگیری القاعده است.

نموح در مکالمه های اینترنتی، از تخصص خود برای تهیه مواد منفجره سخن گفته و تهدید کرده بود اگر آلمان و اتریش نیروهای خود را از افغانستان خارج نکنند، درآینده مورد حمله قرارخواهند گرفت.

نموح که در سال ٢٠٠٣ به کانادا مهاجرت کرد، پیش از درخواست بخشودگی، باید حداقل ده سال آینده را پشت میله های زندان سپری کند.

XS
SM
MD
LG