لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۱

کانادا طالبان پاکستان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد


کانادا طالبان پاکستان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد
کانادا طالبان پاکستان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد

کانادا گروه «تحریک طالبان پاکستان» را در فهرست گروه های تروریستی کشور قرار داد.

بنا به گزارش رسانه ها، طالبان پاکستان مسئولیت چندین بمب گذاری انتحاری در پاکستان و حمله انتحاری به پایگاه سیا در افغانستان و نیز تلاش برای بمب گذری در میدان تایمز نیویورک در ماه مه سال ۲۰۱۰ را به عهده گرفته است.

ویک توز، وزیر امنیت عمومی دولت فدرال کانادا با انتشار بیانیه ای گروه «تحریک طالبان پاکستان» را یک سازمان تروریستی خوانده است که فعالیت آن در کانادا ممنوع است.

با قرار گرفتن نام این گروه در فهرست سازمان های تروریستی کانادا، مقامات این کشور می توانند حامیان تروریسم را به مجازات برسانند و با فعالیت های تروریستی به ویژه گردآوری کمک های مالی برای نهادهای تروریستی مقابله کنند.

گروه «تحریک طالبان پاکستان» در مناطق طائفه ای و کوهستانی شمال غرب پاکستان و در مناطق هم مرز با افغانستان فعالیت می کند.

مقاومت در برابر دولت پاکستان و اجرای تعابیر سخت گیرانه از قانون شریعت و نیز برنامه ریزی برای متحد کردن نیروهای خود علیه سربازان ناتو در افغانستان از جمله اهداف این گروه افراطی مطرح شده اند.

آقای توز در این بیانیه تاکید کرده است تهدید تروریسم «واقعی، مدام و رو به تکامل است و ما برای مقابله با آن کماکان در حال آماده باش هستیم».

در بیانیه وزیر امنیت عمومی به تهدیدی که فعالیت گروه «تحریک طالبان پاکستان» متوجه کانادا می کند، اشاره ای نشده است، اما ایالات متحده نیز سال گذشته این گروه را در فهرست سازمان های تروریستی خود قرار داد.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرل در این مورد گفته است «تصمیم ما امنیت و سلامت مردم کانادا را ارتقا خواهد داد».

وی ضمن اشاره به قانون جزایی کانادا برای قرار دادن این گروه در فهرست گروه های تروریستی کشور گفت این اقدام مهر تاییدی بر تلاش های کانادا برای مبارزه با تروریسم و حفظ امنیت جامعه خواهد زد.

سازمان اطلاعات و امنیت دولت فدرال کانادا در ماه اوت سال گذشته سه تن را که گفته می شد اعضای گروه «تحریک طالبان پاکستان» بودند را در ارتباط با فعالیت های تروریستی در این کشور بازداشت کرد و این افراد را یک تهدید «جدی و واقعی» برای امنیت ملی کانادا خواند.

گروه طالبان پاکستان در فهرست گروه های تروریستی بریتانیا و ایالات متحده نیز قرار داد.

XS
SM
MD
LG