لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

ابراز نگرانی کانادا به صدور محکومیت طولانی حبس برای نسرین ستوده


ابراز نگرانی کانادا به صدور محکومیت طولانی حبس برای نسرین ستوده
ابراز نگرانی کانادا به صدور محکومیت طولانی حبس برای نسرین ستوده

کانادا درباره محکومیت نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز سه شنبه ( ١١ ژانویه ) با انتشار بیانیه ای ضمن اشاره به انتشار گزارش ها در مورد محکومیت نسرین ستوده، فعال حقوق بشر به یازده سال زندان، ممنوعیت خروج از ترک کشور و نیز ممانعت وی از اشتغال در حرفه وکالت، به صدور این حکم از سوی مقامات ایران ابراز نگرانی عمیق کرده و آن را کاملاً غیرقابل پذیرش و غیرقابل توجیه خوانده است.

نسرین ستوده اوایل ماه سپتامبر سال ٢٠١٠ زندانی شد و اخیراً به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به یازده سال زندان، بیست سال محرومیت از وکالت و بیست سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

وزیر امور خارجه کانادا خاطرنشان کرده است «خانم ستوده به طور خستگی ناپذیری از فعالان حقوق زنان، ناراضیان و خبرنگاران مخالف دولت در ایران دفاع کرده است و همچنین وکالت شرینی عبادی، برنده جایزه صلح نوبل را به عهده داشته است.»

آقای کانن تاکید کرده است دولت کانادا در برابر نقض حقوق بشر و تبعیض، از جمله بدرفتاری با زنان و اقلیت ها، استوار در کنار مردم ایران می ایستد.

وزیر امور خارجه کانادا افزوده است کانادا عمیقاً نگران تداوم بی توجهی مقامات ایران به تعهدات حقوقی ملی و بین المللی این کشوراست.

لارنس کانن در پایان بیانیه خود نوشته است: «کانادا از مدافعان سرسخت آزادی، دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر است و ما مصرانه از دولت ایران می خواهیم تا به روند رو به وخامت وضعیت حقوق بشر در این کشور پایان دهد.»

نهادهای مدافع حقوق بشر در ایران و سازمان عفو بین الملل نیز نسبت به صدور محکومیت سنگین برای نسرین ستوده اعتراض کرده و خواستار لغو سریع این حکم شده اند.

XS
SM
MD
LG