لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۵

ابراز نگرانی کانادا به صدور محکومیت طولانی حبس برای نسرین ستوده


ابراز نگرانی کانادا به صدور محکومیت طولانی حبس برای نسرین ستوده

کانادا درباره محکومیت نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز سه شنبه ( ١١ ژانویه ) با انتشار بیانیه ای ضمن اشاره به انتشار گزارش ها در مورد محکومیت نسرین ستوده، فعال حقوق بشر به یازده سال زندان، ممنوعیت خروج از ترک کشور و نیز ممانعت وی از اشتغال در حرفه وکالت، به صدور این حکم از سوی مقامات ایران ابراز نگرانی عمیق کرده و آن را کاملاً غیرقابل پذیرش و غیرقابل توجیه خوانده است.

نسرین ستوده اوایل ماه سپتامبر سال ٢٠١٠ زندانی شد و اخیراً به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به یازده سال زندان، بیست سال محرومیت از وکالت و بیست سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

وزیر امور خارجه کانادا خاطرنشان کرده است «خانم ستوده به طور خستگی ناپذیری از فعالان حقوق زنان، ناراضیان و خبرنگاران مخالف دولت در ایران دفاع کرده است و همچنین وکالت شرینی عبادی، برنده جایزه صلح نوبل را به عهده داشته است.»

آقای کانن تاکید کرده است دولت کانادا در برابر نقض حقوق بشر و تبعیض، از جمله بدرفتاری با زنان و اقلیت ها، استوار در کنار مردم ایران می ایستد.

وزیر امور خارجه کانادا افزوده است کانادا عمیقاً نگران تداوم بی توجهی مقامات ایران به تعهدات حقوقی ملی و بین المللی این کشوراست.

لارنس کانن در پایان بیانیه خود نوشته است: «کانادا از مدافعان سرسخت آزادی، دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر است و ما مصرانه از دولت ایران می خواهیم تا به روند رو به وخامت وضعیت حقوق بشر در این کشور پایان دهد.»

نهادهای مدافع حقوق بشر در ایران و سازمان عفو بین الملل نیز نسبت به صدور محکومیت سنگین برای نسرین ستوده اعتراض کرده و خواستار لغو سریع این حکم شده اند.

XS
SM
MD
LG