لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

ابراز نگرانی عمیق کانادا از صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور در ایران


ابراز نگرانی عمیق کانادا از صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور در ایران
ابراز نگرانی عمیق کانادا از صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور در ایران

کانادا نسبت به انتشار گزارشهایی در مورد صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور، جوان ایرانی مقیم این کشور ابراز نگرانی عمیق کرده است.

رسانه های کانادا گزارش داده اند سعید ملک پور، تبعه ایرانی مقیم کانادا به اتهام طراحی یک تارنمای اینترنتی «غیراخلاقی» و به انحراف کشیدن جامعه، گناهکار و مفسد فی الارض شناخته و به اعدام محکوم شده است.

آلن کاچیونه، سخنگوی لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز دوشنبه ( ٦ دسامبر) از خبر صدور حکم صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور ابراز نگرانی عمیق کرد و گفت مراحل قانونی رسیدگی به پرونده این جوان ایرانی بسیار سوال برانگیز است.

بنا به گفته فاطمه افتخاری، همسر سعید ملک پور، جوان ایرانی ٣٥ ساله مقیم کانادا که برای دیدار از پدر سالخورده اش به ایران بازگشته بود، در اکتبر سال ٢٠٠٨ زندانی به زندان اوین منتقل شد.

سخنگوی وزیرامور خارجه کانادا در اظهارنظری در این مورد گفته است: « کانادا کماکان به شدت نگران تداوم نقض حقوق بشر و بی حرمتی مقامات ایران به حقوق ایرانیان است.»

وی افزوده است به نظر می رسد این پرونده نیز مشابه موارد دیگری است که فردی پس از رسیدگی های پرسش برانگیز قضایی در ایران، به اعدام محکوم شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا تاکید کرده است اتاوا هم صدا با جامعه بین الملل معتقد است ایران باید برای چنین موارد نقض حقوق بشر پاسخگو باشد.

آورل براون، استاد علوم سیاسی دانشگاه تورنتو روز سه شنبه ( ٧ دسامبر) به روزنامه کانادایی نشنال پست گفته است: «دولت کانادا نیز همچون دولت های غربی دیگر برای رایزنی با دولت فاشیستی مثل حکومت ایران و کمک به تغییر سرنوشت این تبعه ایرانی مقیم کانادا نمی تواند اقدام موثری اتخاذ کند و این واقعیت که این جوان اقامت دائم دارد و شهروند کانادا نیست، شرایط را وخیم تر خواهد کرد.»

وی افزوده است حکومت «نظامی» ایران مدت های مدیدی است که هنجارها و استانداردهای بین المللی را نقض می کند و نه تنها شهروندان خود را مورد آزار و اذیت قرار می دهد، بلکه اتباع آمریکایی را نیز به جاسوسی متهم کرده است.

پروفسور براون به نشنال پست گفته است: «حکومت ایران پایه های قدرت خود را براساس کنترل گردش آزاد اطلاعات بنیان نهاده است، بنابراین نسبت به هر فردی که توانایی برقراری ارتباط و شکستن حصارهایی محدودکننده دولت بر ارتباطات اینترنتی را دارد، مظنون می شود و آقای ملک پور هم به دلیل مهارت و توانایی هایش در طراحی تارنمای اینترنتی مورد هدف مقامات جمهوری اسلامی قرار گرفته است.»

همسر سعید ملک پور که مقیم تورنتو است، روز شنبه (٥ دسامبر) در گفتگو با روزنامه کانادایی گلوب اند میل از ابلاغ حکم اعدام برای سعید از سوی قاضی دادگاه خبر داد. خانم افتخاری گفته است هنوز زمان اجرای حکم اعدام همسرش تعیین نشده است و وکیل وی در صدد است پرونده سعید را به دیوان عالی بدوی ارجاع کند.

سعید ملک پور در مارس سال ٢٠١٠ در نامه سرگشاده ای خطاب به مقامات جمهوری اسلامی ادعا کرد در زندان تحت شکنجه شدید قرار گرفته و درحالی که دست ها و چشم هایش بسته شده بوده، چندین مامور با کابل او را مورد ضرب و شتم شدید قرار داده و او را به تجاوز جنسی با بطری آب تهدید کردند و وی را به به اعتراف در برابر دوربین های تلویزیون جمهوری اسلامی وادار کردند. بنا به گفته همسر سعید ملک پور، پدر این جوان ایرانی دو روز پس از پخش اعترافات تلویزیونی فرزندش درگذشت.

سعید ملک پور در این نامه ادعا کرده ٣٢٠ روز در زندان انفرادی بازداشت شده بوده است.

یک دادخواست اینترنتی که نسخه ای از آن اوایل هفته جاری به مجلس عوام کانادا ارسال شد، خواستار آزادی فوری سعید ملک پور شده است.

XS
SM
MD
LG