لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

ناکامی کانادا برای دستیابی به کرسی شورای امنیت سازمان ملل


ناکامی کانادا برای دستیابی به کرسی شورای امنیت سازمان ملل
ناکامی کانادا برای دستیابی به کرسی شورای امنیت سازمان ملل

با وجود رایزنی های طولانی دولتمردان اتاوا برای جلب حمایت کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، کانادا پس از گذشت بیش از پنجاه سال برای اولین بار از دستیابی به کرسی این سازمان ناکام ماند.

در جلسه رای گیری روز سه شنبه (١٢ اکتبر) شورای امنیت سازمان ملل متحد، آلمان و پرتغال و کانادا سه نامزد عضویت در این شورا بودند. آلمان در رای گیری با کسب ١٢٨ رای و پرتغال با ١٢٢ رای به دو کرسی این شورا دست یافتند و کانادا با کسب ١١٤ رای در اشغال یکی از این دو کرسی محروم ماند.

در شرایطی که کانادا یکی از پیشگامان ایده تشکیل شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و طی حدود شصت سال گذشته و از سال های ١٩٤٠ تاکنون، بر کرسی این شورا تکیه زده بوده است، شکست دولت محافظه کار این کشور برای عضویت در شورای امنیت با شگفتی و انتقادهای بسیاری همراه بوده است.

با وجودی که دولتمردان محافظه کار کانادا موضع گیری احزاب مخالف و لیبرال کشور را مسئول این شکست می دانند، اما کارشناسان براین باورند سیاست خارجی دولت فدرال علت اصلی ناکامی کانادا برای دستیابی به کرسی شورای امنیت سازمان ملل بوده و اختلاف های سیاسی داخل کشور تاثیری در این امر نداشته است.

پال هاینبکر، سفیر پیشین کانادا در سازمان ملل و یکی از منتقدان جدی سیاست خارجی دولت محافظه کار به «سی بی سی» تلویزیون دولتی کانادا گفته است بسیاری از تصمیم های کانادا از جمله کاهش ارسال کمک های امدادی به آفریقا، حمایت از اسرائیل و موضع کشور در قبال محافظت از صلح و انفعال در برابر تغییرات جوی عوامل مهمی هستند که دیدگاه جامعه بین الملل را نسبت به کانادا تغییر داده است.

آقای هاینبکر ناکامی روز سه شنبه کانادا برای کسب کرسی شورای امنیت سازمان ملل متحد را یک شکست دردناک، ناامیدی عمیق و شوک بزرگ خوانده است.

XS
SM
MD
LG