لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

کانادا تحریم های سخت گیرانه تری علیه ایران اعمال کرد


کانادا تحریم های سخت گیرانه تری علیه ایران اعمال کرد
کانادا تحریم های سخت گیرانه تری علیه ایران اعمال کرد

کانادا روز دوشنبه ٣٠ آبان با اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران، صادرات اجناس مربوط به صنعت نفت و گاز و پتروشیمی این کشور را تحریم کرد.

دولت کانادا اعلام کرد تحریم های جدید، بخشی از مجازات های بین المللی با هدف وادار کردن مقامات جمهوری اسلامی به متتوقف ساختن توسعه برنامه هسته ای است.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا در بیانیه ای روز دوشنبه خود گفت کانادا از محتوای اطلاعاتی که در گزارش اخیر «آژانس بین المللی انرژی اتمی» در مورد وضعیت برنامه اتمی ایران منتشر شده، عمیقاً ناراحت است وآنرا شاهد دیگری بر این مدعا که حکومت تهران جدی ترین تهدیدها را متوجه صلح و امنیت جهانی می کند، می بیند.

وزیر امور خارجه کانادا ضمن اشاره به این که تحریم های جدید از روز سه شنبه به اجرا در می آید، اعلام کرد «دولت کانادا معاملات مالی با ایران و همچنین داد و ستد با بانک مرکزی را ممنوع می سازد ، اما برای اتباع ایرانی که به ایران پول ارسال می کنند، استثنا قائل شده است».

در بیانیه رسمی اتاوا در مورد تحریم های جدید علیه ایران تاکید شده است «کانادا براساس قانون اقدامات اقتصادی ویژه، تحریم های شدیدتری را علیه ایران وضع می کند که تقریباً کلیه معادلات مالی با دولت ایران، افراد، موسسات و نهادهایی را که در فهرست افراد و کالاهای ممنوعه هستند، مسدود خواهد کرد.»

وزیر امور خارجه کانادا گفته است کانادا در تلاش جهت محدود کردن توانایی حاکمان ایران برای تضعیف صلح، ثبات و بهزیستی جهان به همکاری با فهرست رو به رشد کشورهای هم فکر ادامه خواهد داد.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت امور خارجه کانادا آمده است: «ما اقدامات جدی تری علیه چهره های شناخته شده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اتخاذ می کنیم و در واقع کلیه تبادلات مالی و بازرگانی با ایران، از جمله بانک مرکزی این کشور را ممنوع اعلام خواهیم کرد.»

وی افزوده است: «رهبران کنونی ایران آشکارا تعهدات بین المللی خود را نادیده می گیرند و فعالیت های هسته ای را در هاله ای از ابهام مخفی می کنند تا هر گونه تلاش بین المللی برای اثبات ادعاهای کشور را بی اثر کنند. آن ها در عین حال نه تنها حقوق شهروندان خود را نقض می کنند، بلکه امنیت منطقه ای را بخطر می اندازند.»

XS
SM
MD
LG