لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۶

نگرانی عمیق کانادا درباره امنیت سکینه محمدی آشتیانی و زندانیان دیگر در ایران


نگرانی عمیق کانادا درباره امنیت سکینه محمدی آشتیانی و زندانیان دیگر در ایران
نگرانی عمیق کانادا درباره امنیت سکینه محمدی آشتیانی و زندانیان دیگر در ایران

کانادا نسبت به امنیت سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار و دیگر زندانیان در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به امنیت سکینه محمدی آشتیانی و دیگر زندانیان در ایران، از مقامات تهران خواسته است تا طی ماه رمضان نسبت به این افراد شفقت و عطوفت نشان دهد.

سکینه محمدی آشتیانی، مادر دو فرزند است و به اتهام زنای محصنه به سنگسار متهم شده است.

سکینه محمدی آشتیانی شامگاه چهارشنبه ۲۰ مرداد در مصاحبه ای با شبکه دو تلویزیون جمهوری اسلامی، به دست داشتن در قتل همسرش اعتراف کرد.

وزیر امور خارجه دولت فدرال در ادامه بیانیه خود افزوده است: « کانادا عمیقاً نگران انتشار گزارش های تلویزیون جمهوری اسلامی از اعترافات سکینه محمدی آشتیانی است؛ و طی آن خانم آشتیانی تحت فشار، وادار شده است تا به اتهام زنای محصنه و قتل اعتراف کند».

کانادا رفتار مقامات ایران در پخش اظهارات موسوم به اعترافات خانم آشتیانی و علنی کردن پرونده وی را محکوم کرده است.

وزیر امور خارجه کانادا در ادامه بیانیه خود می افزاید چنین رفتاری اهانت آمیز است و وی را در اذهان عمومی تحقیرمی کند. این برخورد از تلاش مقامات ایران بر پیش داوری و اجتناب از رسیدگی قضایی به پرونده های حقوقی حکایت می کند.

کانادا مصرانه از ایران خواسته است تا با خانم آشتیانی و دیگر زندان سیاسی، رفتار عادلانه و احترام آمیز و براساس استانداردهای بین المللی داشته باشد.

آقای کانن در بخش دیگری از بیانیه خود می نویسد: « کانادا کماکان عمیقاً نگران امنیت خانم آشتیانی و دیگر زندانیان ایران است که به دلیل دیدگاه های سیاسی، اجتماعی و مذهبی بازداشت شده اند. من به شدت نگران احتمال اعدام قریب الوقوع خانم آشتیانی هستم. »

کانادا مصرانه از ایران خواسته است تا به تعهدات بین المللی و داخلی خود برای رعایت حقوق بشر پایبند باشد.

XS
SM
MD
LG