لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

خوشبینی کانادا و روسیه از پذیرش ادعاهای مرزی دو کشور در قطب شمال از سوی سازمان ملل


در شرایطی که کشورهای هم مرز با سرزمین های قطب شمال ادعاهای متفاوتی را در مورد قلمرو مرزی کشورهایشان دراین منطقه مطرح می کنند، رسانه های کانادا از احتمال پذیرش ادعاهای روسیه و کانادا بر قلمروهای مرزی دو کشور درمناطق شمالی قطب در سازمان ملل خبر می دهند.

درحالی که گمان می رود یک چهارم ذخایر نفت و گاز اکتشاف نشده کره زمین زیر یخ های قطب شمال نهفته باشد، کشورهای کانادا، ایالات متحده، نروژ، دانمارک و روسیه در تلاش اند تا ادعای مالکیت خود بر بخش هایی از این مناطق شمالی را اثبات کنند.

وزیران خارجه کانادا و روسیه پس از دیدار در روز پنج شنبه ( ١٦ سپتامبر ) گفتند انتظار می رود سازمان ملل متحد پس از بررسی ادعای کشورهای دیگر در مورد منابع قطب شمال، به نفع این دو کشور رای دهد.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پس از پایان دیدار مشترک خود در مسکو به خبرنگاران گفتند روسیه و کانادا ادعا کرده اند که منطقه « Lomonosov Ridge» زیر سطح یخ های قطب شمال، بخش هایی از فلات قاره کشورهایشان هستند.

اختلاف نظر این کشورها در حالی چهره جدیدی به خود گرفته است که شواهد روز افزونی مبنی بر گرمایش زمین و آب شدن یخ های قطب شمال وجود دارند که در نهایت به بازشدن شاهراهی برای عبور کشتی ها و دسترسی به منابع نفت و گاز قطب را تسهیل خواهد کرد.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا در این مورد گفته است ما اطلاعات خود را به سازمان ملل تحویل داده ایم و اطمینان داریم که با توجه به شواهد علمی موجود، ادعای ما در مورد قلمروهای مرزی مان پذیرفته خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه نیز تاکید کرده است مسکو در حال گردآوری اطلاعات بیشتری است تا صحت ادعای روسیه را در سازمان ملل متحد اثبات کند.

روسیه برای اولین بار ادعای خود بر مالکیت مرزی بر بخش هایی از قطب شمال را در سال ٢٠٠١ به سازمان ملل تسلیم کرد اما این ادعا به دلیل فقدان شواهد کافی به مسکو پذیرفته شد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین به افزایش حضور ناتو در قطب شمال هشدار داده و گفته است تصور نمی کند ناتو نباید حق تصمیم گیری برای این منطقه را برای خود منظور کند.

وزیرامور خارجه دولت فدرال کانادا نیز در این مورد گفته است با وجودی که کانادا قصد ندارد اختلاف نظرها درباره قلمروهای قطب شمال را نظامی کند، اما برای حصول اطمینان از امنیت مرزها و تمامیت ارزی و مرزی کشورش در قطب شمال مصمم است.

XS
SM
MD
LG