لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

یک پزشک کانادایی برای ارزیابی پیامدهای سکته بر بیماران، از روبات بهره می گیرد


یک پزشک مقیم کالگری کانادا، به امید سرعت بخشیدن به دوران نقاهت افرادی که دچار سکته شده اند از روباتی به نام «کین آرم» استفاده می کند.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داده است دکتر «شان دوکلو» با استفاده از یک روبات ۱۴۰ هزار دلاری، اثرات سکته بر مهارت های حسی و حرکتی بیماران را مورد ارزیابی قرار می دهد.

بر اساس این گزارش، روبات «کین آرم» به یک سیستم مجازی متصل شده است و در نتیجه یک محیط غیر واقعی ایجاد می کند که بیماران می توانند کارهایی همچون حرکت دست به سمت یک جسم و یا تقلید از یک حرکت را تمرین کنند.

دکتر دوکلو، استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه کالگری در مورد عملکرد این روبات گفته است: «ما دریافته ایم که این روبات نسبت به تشخیص مشکل حرکتی حساس است و ما امیدواریم که این امر بتواند چشم انداز جدیدی برای یافتن درمان های لازم برای بهبود بیماران بگشاید.»

این روبات با افزودن حرکت و یا مقاومت به تحلیل حرکت بیمار کمک و تفاوت های جزئی این حرکت با واکنش های فرد سالم را ثبت می کند.

این معایب زبانی، بصری و حرکتی با مشاهده بیمار به هنگام تمرین برخی کارها معمولاً به صورت ذهنی اندازه گیری می شوند. در حالی که مراحل این ارزیابی نیازمند زمان طولانی است زیرا بیمارانی که دچار سکته شده اند باید آزمایش های بالینی را تکرار کنند، دکتر دوکلو می گوید با استفاده از روبات «کین آرم» این آزمایش چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

شان پلیسچوک، دانشجوی ۲۱ ساله ای که در ماه فوریه دچار سکته شده بود، گفته است این روبات مغز را تحریک می کند و سبب می شود کمی بیشتر در مورد حرکت خود فکر کنید.

دکتر دوکلو قصد دارد با بهره گیری از تجربیاتی که تا کنون از عملکرد این روبات کسب کرده است، راهکارهای جدید و خاص برای هر بیمار بیابد تا بتواند به افرادی که دچار سکته قلبی و مغزی شده اند، کمک کند.

XS
SM
MD
LG