لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۳

کانادا: قدرت اقتصادی جهانی و یا کشوری منفعل در قبال چالش های بین المللی؟


در حالی که در کمتر از چند روز دیگر کانادا میزبان رهبران قدرتمندترین کشورهای جهان
خواهد بود، نتایج یک نظرسنجی بین المللی از شهروندان کشورهای « گروه هشت » و گروه بیست »، از دیدگاه های متفاوتی در مورد جایگاه کانادا در صحنه جهانی و نقش راهبردی این کشور در مواجهه با چالش های بین المللی حکایت می کند.

براساس نتایج نظرسنجی موسسه « Ipsos-Historica-Dominion » که با همکاری « Munk School of Global Affairs » و « Aurea Foundation » انجام شده است، تقریباً هشتاد درصد شهروندان برزیل، روسیه و چین که در این بررسی شرکت کرده بودند، کانادا را یک قدرت اقتصادی جهانی خوانده اند.

درحالی که شهروندان قدرت های نوظهوری همچون چین و هند، کانادا را یک قدرت جهانی عظیم و کشوری بانفوذ ذر عرصه سیاست جهانی قلمداد می کنند، اما شهروندان کشورهای « گروه هشت » که از جمله متحدان قدرتمند این کشورهستند، کانادا را کشوری تقریباً فاقد نفوذ و قدرت ارزیابی کرده اند.

از سویی شرکت کنندگان کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین حمایت بالایی نسبت به نفوذ کانادا در مسائل عمده جهان ابراز کرده اند، اما این در حالی ست که مردم کشورهایی همچون بریتانیا، فرانسه و آلمان، نقش کانادا درعرصه چالش های جهانی را چندان راهبردی و جدی قلمداد نمی کنند و رتبه این کشور را در پایین جدول ٢٤ کشور این نظرسنجی قرار داده اند.

در شرایطی که ایالات متحده نزدیکترین متحد قدرتمند کاناداست، شرکت کنندگان در این نظرسنجی بین المللی بر این نظر بوده اند که کانادا از سیاست خارجی آمریکا پیروی می کند.

براساس نتایج این نظرسنجی عمومی، هند و کشورهای مسلمانی همچون عربستان سعودی، ترکیه و اندونزی دیدگاه بسیار مثبتی نسبت به عملکرد کانادا در عرصه بین المللی داشته اند.

براساس داده های این پژوهش، کشورهایی که کانادا آن ها را متحد و دوست قلمداد می کند، نسبت به نفوذ کانادا در صحنه جهانی نظر چندان مثبتی نداشتند. این دیدگاه بین مردم کشورهای قدرتمند اروپا غالب بوده است.

از سویی دیگر شهروندان سوئد و ژاپن که در این نظرسنجی شرکت کرده بودند، نظر بسیار منفی نسبت به عملکرد کانادا در رویارویی با چالش های جهانی داشته اند. مردم این کشورها در مورد پرسش هایی همچون سخاوتمندی کانادا نسبت به کشورهای فقیر، کیفیت کالاهای تولید کانادا، مسئله اخلاق در کار، سطح آموزش، سردی، زیبایی و جاذبه جنسی و امنیت بانک های این کشور نظر منفی داشته اند.

XS
SM
MD
LG