لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۹

احتمال انتقال محموله های نظامی کانادا در افغانستان از طریق پاکستان


احتمال انتقال محموله های نظامی کانادا در افغانستان از طریق پاکستان
احتمال انتقال محموله های نظامی کانادا در افغانستان از طریق پاکستان

در شرایطی که امارات متحده عربی یک ماه به کانادا فرصت داده تا پایگاه هوایی این کشور را تخلیه کند، کانادا برای انتقال محموله های نظامی خود درافغانستان، از پاکستان درخواست کمک کرده است.

کانادا طی چند سال گذشته برای انتقال محموله های نظامی خود به افغانستان، از پایگاه هوایی موسوم به «اردوگاه سراب» در امارات متحده عربی استفاده می کرد، اما در پی اختلاف نظر اتاوا و ابوظبی پیرامون افزایش تعداد پروزهای امارات به کانادا و مخالفت مقامات دولت محافظه کار، امارات متحده عربی در اقدام بی سابقه ای یک ماه به کانادا فرصت داده است تا این پایگاه نظامی را تخلیه کند. این پایگاه که در دبی مستقر است حدود ١٢٠٠ کیلومتر از قندهار فاصله دارد.

در حالی که کانادا قرار است تابستان سال ٢٠١١ نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کند، تصمیم ابوظبی برای اخراج نیروهای نظامی کانادا از این منطقه لجستیک سبب شده است وزیر دفاع دولت محافظه کار برای انتقال نیروهای نظامی از افغانستان در جستجوی پایگاه دیگری در منطقه خاورمیانه باشد.

رسانه های کانادا از ارسال درخواست کمک دولتمردان اتاوا به اسلام آباد و کسب مجوز برای انتقال محموله های نظامی برای مراحل خروج نیروهای ارتش از طریق کراچی خبر داده اند.

میان اکبر زب، کمسیر عالی پاکستان در کانادا به نشریه کانادایی گلوب اند میل گفته است اتاوا برای انتقال محموله های نظامی غیرحساس درخواست مجوز کرده است، اما هنوز موافقت نامه نهایی تردد زمینی از افغانستان به پاکستان امضا نشده است.

با وجودی که مسیر انتقال محموله های ارتش کانادا از افغانستان به پاکستان از طریق راه های زمینی ممکن و میسر خواهد شد، اما حفظ تدابیر امنیتی و حمله احتمالی شورشیان و ستیزه جویان طالبان یکی از نگرانی های عمده وزارت دفاع کانادا و دولتمردان پاکستان خواهد بود.

کانادا تا ماه آینده میلادی فرصت دارد از پایگاه هوایی دبی استفاده کند و احتمال دارد اتاوا درخواست تمدید حضور نیروهای این کشور در امارات متحده عربی را مطرح کند.

در پی اختلاف نظرهای کانادا و امارات متحده عربی در مورد افزایش تعداد پروازهای خطوط هوایی امارات و الاتحاد به شهرهای مختلف کانادا، مناسبات دیپلماتیک اتاوا و ابوظبی رو به سردی گذاشته است.

XS
SM
MD
LG