لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

کانادا اورانیوم با غلظت بالای تولید کشور را به ایالات متحده ارسال می کند


کانادا اورانیوم با غلظت بالای تولید کشور را به ایالات متحده ارسال می کند
کانادا اورانیوم با غلظت بالای تولید کشور را به ایالات متحده ارسال می کند

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا که برای شرکت در اجلاس امنیت هسته ای به واشنگتن سفر کرده، متعهد شده است اورانیوم با غلظت بالای کانادا را به شکلی که تبدیل آن به سلاح های اتمی غیرممکن خواهد بود، به ایالات متحده ارسال خواهد کرد.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داد نخست وزیر کانادا در اجلاس امنیت هسته ای در واشنگتن به خبرنگاران گفته است: «کانادا آگاه است که تروریسم اتمی یک تهدید قریب الوقوع برای امنیت جهانی ست. تروریست ها می توانند برای تولید بمب از اورانیوم با غلظت بالایی که در سوخت هسته ای یافت می شود، بهره گیرند. بنا بر این بهترین اقدام دفاعی، ذخیره مواد هسته ای با رعایت بیشترین تدابیر امنیتی خواهد بود.»

حدود یک سوم ذخایر اورانیوم ایزوتوپ های جهان درکانادا تولید می شود. کانادا ذخایر اورانیوم با غلظت بالای کشور را در آزمایشگاه «چاک ریور» در استان انتاریو نگهداری می کند. این راکتور هم اکنون برای تعمیرات تعطیل شده است.

پس از تولید ایزوتوپ پزشکی در کانادا، بقایای اورانیوم با غلظت بالا که می توان از آن برای تولید سلاح های اتمی استفاده کرد، در این کشور ذخیره می شود. منتقدان بر این باورند که حجم بسیار زیاد اورانیوم غنی شده در کانادا، برای تولید تعداد قابل توجهی سلاح اتمی کافی ست.

نخست وزیر کانادا در اجلاس امنیت هسته ای در ایالات متحده گفت این مواد که از ایالات متحده به کشور وارد شده است، از سال جاری در یک دوره هشت ساله به آمریکا بازگردانده می شود و در آینده هزینه کمتری برای کانادا خواهد داشت.

انتقال اورانیوم با غلظت بالای کانادا به ایالات متحده، بخشی از تلاش اتاوا به هدف متمرکز کردن مواد هسته ای درمناطق امن تر جهان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG