لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

تشدید تحریم های اقتصادی کانادا علیه کره شمالی


تشدید تحریم های اقتصادی کانادا علیه کره شمالی
تشدید تحریم های اقتصادی کانادا علیه کره شمالی

کانادا در واکنشی نسبت به «اقدامات خصمانه» کره شمالی و به هدف مجازات این کشور آسیایی، تحریم های اقتصادی علیه پیونگ یانگ را تشدید کرد.

وزارت امور خارجه کانادا روز دوشنبه ٢٤ مرداد اعلام کرد اتاوا کلیه صادرات، واردات و سرمایه گذاری های جدید در کره شمالی را منع خواهد کرد و همه خدمات مالی و ارسال داده های فنی به کره شمالی را ممنوع اعلام می کند.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه دولت فدرال، تلاش های بشردوستانه و ارسال محموله های غذایی و پزشکی از این تحریم ها مستثنی خواهند بود.

حجم بسیار اندک تبادلات بازرگانی کانادا و کره شمالی، اعمال این تحریم های اقتصادی را به یک اقدام نمادین بدل می کند. براساس اطلاعات اداره آمار کانادا، حجم مبادلات بازرگانی کانادا و کره شمالی طی سال گذشته فقط ۱۲.۷ میلیون دلار بوده است.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار در بیانیه خود خاطرنشان کرده است اقدامات کانادا ندای اعتراضی اتاوا به دولت کره شمالی مبنی بر این که اقدامات خصمانه ای همچون غرق کشتی کره جنوبی «غیرقابل پذیرش» هستند را رساتر می کند.

آقای برد در بخشی از بیانیه خود خاطرنشان کرده است که این حکومتی (کره شمالی) است که با اقدامات متخاصمانه خود با اراده جامعه بین المللی مقابله می کند و در شرایطی که نیازهای ابتدایی مردم کره شمالی را مرتفع نمی کند، در برنامه های اتمی و نظامی سرمایه گذاری می کند.

کانادا کنفرانس خلع سلاح هسته ای سازمان ملل متحد را به این دلیل که کره شمالی ریاست آن را به عهده دارد، تحریم کرده است.

کره شمالی که ریاست دوره ای کنفرانس خلع سلاح هسته ای سال جاری را به عهده دارد، از تصمیم کانادا برای تحریم این همایش به شدت انتقاد کرده است.

هیات کره شمالی در این کنفرانس اعلام کرد این اولین باری نیست که کانادا اجلاس های بین المللی را تحریم می کند و کره شمالی قویاً این رفتار هیات کانادایی را محکوم می کند.

کانادا در اجلاس اواخر ماه گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک نسبت به عدم کارآیی این نهاد بین المللی برای خلع سلاح اتمی کشورهایی همچون کره شمالی و انتخاب این کشور به عنوان رئیس این کنفرانس انتقاد کرد.

اتاوا بر این باور است که پیونگ یانگ در پی گسترش سلاح های اتمی است و بارها از پیشینه فعالیت های هسته ای این کشور برای گسترش سلاح های اتمی، غنی سازی اورانیوم و نادیده گرفتن تعهدات آن در قبال منع گسترش سلاح های کشتار جمعی انتقاد کرده است.

در پایان بیانیه وزیر امور خارجه تاکید شده است کانادا برای ابراز مخالفت خود با اقدامات ستیزه جویانه و تحریک آمیز حکومت کره شمالی تردید نکرده و نخواهد کرد و اتاوا مصرانه از رهبران این کشور می خواهد تا با اعمال اصلاحات واقعی و برآورده کردن انتظارات داخلی، به تعهدات بین المللی خود عمل کنند.

XS
SM
MD
LG