لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

ناتو: خروج ارتش کانادا به ماموریت نظامی در افغانستان لطمه می زند


ناتو: خروج ارتش کانادا به ماموریت نظامی در افغانستان لطمه می زند
ناتو: خروج ارتش کانادا به ماموریت نظامی در افغانستان لطمه می زند

یک مقام بلند پایه ناتو روز چهارشنبه، ٦ اکتبر گفت خروج نیروهای نظامی کانادا از قندهار خطر تضعیف پیشرفت های انجام شده در این استان کلیدی را افزایش می دهد.

کانادا اعلام کرده است نیروهای نظامی خود را در تابستان سال ٢٠١١ از افغانستان خارج خواهد کرد.

دیو بلون، فرمانده ارشد عملیات ناتو در جنوب افغانستان گفته است عقب نشینی نیروهای نظامی کانادا در بحبوحه فصل کارزار نیروهای ائتلاف علیه شورشیان طالبان و در شرایط بسیار بحرانی و حساس برقراری ثبات در افغانستان به وقوع خواهد پیوست.

سرهنگ بلون گفته است نیروهای نظامی هیچ کشور دیگری به جز ایالات متحده، جایگزین سربازان کانادایی نخواهد شد و هیچ نیروی اضافی از ارتش افغانستان نیز به نیروهای ائتلاف نمی پیوندد. آقای بلون همچنین گفت: «ما با کمبود نیرو مواجه خواهیم شد و این خلاء به عملیات نیروهای ائتلاف لطمه خواهد زد».

اکثر نیروهای رزمی کانادا هم اکنون در پنجوی، یک بخش روستایی در جنوب غرب قندهار مستقر شده اند که مخفی گاه امن شورشیان طالبان محسوب می شود.

کارشناسان نظامی براین عقیده اند حضور نیروهای نظامی کانادا و همکاری درعملیات مشترک اخیر نیروهای ائتلاف و ارتش افغان علیه طالبان در این منطقه بسیار کلیدی بوده است، چرا که سربازان کانادا با مسدود کردن مناطق جنوب غرب و ممانعت از نفوذ طالبان به این منطقه، عملیات نیروهای ایالات متحده در بخش زاری برای عقب نشینی شورشیان از این منطقه را تسهیل کرده است.

رسانه های کانادا گزارش داده اند اظهارات این فرمانده بلندپایه ناتو در مورد خطرات خروج نیروهای نظامی کانادا از قندهار، در واقع نوعی رایزنی این سازمان است تا اتاوا را متقاعد کند تصمیم خود برای خروج نیروهای نظامی کشور از افغانستان در تابستان ٢٠١١ را مورد بازبینی قرار دهد.

واشنگتن نیز در موارد مختلفی درصدد اعمال فشار بر اتاوا برآمده است تا کانادا نیروهای نظامی خود را برای آموزش ارتش و پلیس افغانستان، از این کشور جنگ زده خارج نکند.

مقامات دولت محافظه کار کانادا هنوز هیچ واکنش رسمی نسبت به رایزنی های اخیر در مورد ماموریت این کشور در افغانستان نشان نداده است.

در شرایطی که طی ماه های اخیر نیروهای ائتلاف و ارتش افغانستان عملیات نظامی گسترده ای را علیه شورشیان طالبان در قندهار آغاز کرده اند، بسیاری از کارشناسان بر این باورند این عملیات آخرین فرصت جامعه بین الملل برای برقرای ثبات در جنوب افغانستان است.XS
SM
MD
LG