لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۶

مروری برمحاکمه تاریخی اولین شهروند کانادایی ایرانی تباربه اتهام صادرات تجهیزات مربوط به برنامه هسته ای ایران


مروری برمحاکمه تاریخی اولین شهروند کانادایی ایرانی تباربه اتهام صادرات تجهیزات مربوط به برنامه هسته ای ایران
مروری برمحاکمه تاریخی اولین شهروند کانادایی ایرانی تباربه اتهام صادرات تجهیزات مربوط به برنامه هسته ای ایران

رسانه های کانادا روز چهارشنبه ( ۱۹ مه ) از محاکمه یک مرد ایرانی تبار در ارتباط با برنامه هسته ای ایران خبر دادند.

بر اساس گزارش یک نشریه کانادایی، اولین جلسه محاکمه محمود یادگاری، مرد ایرانی تبار مقیم تورنتو که به نقض چندین قانون کانادا متهم شده است، روز چهارشنبه در دادگاهی در مرکز این شهر برگزار شد.

پلیس کانادا روز ۱۶ آوریل سال ۲۰۰۹ محمود یادگاری را در منزلش در تورنتو دستگیر کردند و وی از آن زمان تاکنون در بازداشت بوده است.

این مرد ۳۶ ساله ایرانی تبار به استفاده از شرکت کوچک خود « N&N Express Inc. » در تورنتو و تلاش برای صادرات دو ترانسفورماتور به مقصد ایران از طریق دبی متهم شده است. این دو ترانسفورماتور بخشی از ده ترانسفورماتوری بوده اند که وی به قیمت ۱۱ هزار و ۶۴۵ دلار از شرکت Setra Systems Inc درماساچوست خریداری کرده بود.

این دستگاه ها که اندازه های فشار را به سیگنال های الکتریکی برای کامپیوترها و سایر تجهیزات الکترونیکی تبدیل می کند، کاربردهای بی خطری دارند اما درعین حال، از آن ها می توان در غنی سازی اورانیوم برای سلاح های اتمی نیز استفاده کرد.

این اولین باری ست که یک شهروند کانادایی، براساس « قانون سازمان ملل» در کانادا برای ارسال تجهیزاتی به ایران محاکمه می شود که ممکن است درساخت سلاح های اتمی مورد استفاده قرار گیرد.

روزنامه تورنتو استار رسیدگی به این پرونده را یک رویداد تاریخی کانادا خوانده است.

صادرات تجهیزاتی که می توان از آن ها برای ساخت سلاح های اتمی بهره جست، اتهام اصلی آقای یادگاری ست اما بنا به گزارش این نشریه، نه مورد اتهامی دیگر از جمله نقض « قانون جزایی »، « قانون گمرک » و « قانون مجوز صادرات و واردات » در پرونده این مرد ایرانی تبار مطرح شده است.

این شهروند ایرانی تبار کانادا اذعان کرده است بخش بزرگی از هزینه خرید این ترانسفورماتورها توسط نیما طبری، شریک ایرانی وی فراهم شده است.

وی ضمن ابراز بی اطلاعی از مصرف این تجهیزات در سلاح های اتمی، ادعا کرده است که آقای طبری به وی توصیه کرده است به جای ارسال مستقیم این تجهیزات به ایران، از یک شرکت مستقر در دبی استفاده کند.

آقای یادگاری همچنین اولین فردی ست که به اتهام نقض مفاد منع گسترش سلاح های کشتارجمعی « قانون امنیت هسته ای کانادا » محاکمه می شود.

این مرد ایرانی کانادایی روز پنج شنبه ( ۲۰ مه ) در اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش ادعا کرده است که تحت فشار بازجویی مقامات امنیتی کانادا و تهدید وی به بازداشت همسر و از دست دادن فرزندش به ارسال این تجهیزات به ایران اعتراف کرده بود.

بنا به گزارش روزنامه تورنتواستار، آقای یادگاری که پس از دستگیری از پذیرش وکیل مدافع سرباز زده بود، در روز دستگیری در مورد موارد اتهامی خود با دو مامور پلیس کانادا گفتگو کرده بوده است.

وی در جلسه دادگاه گفته است: « آن ها ( ماموران پلیس ) گفتند اگر با آن ها گفتگو نکنم همسرم را متهم خواهند کرد و فرزندم را به مرکز نگهداری از کودکان بی سرپرست تحویل خواهند داد. »

مقامات پلیس که از آقای یادگاری بازجویی کرده بودند، اعمال زور و یا تهدید علیه وی را به طور کامل رد کرده اند.

بنا به گزارش روز جمعه ( ۲۱ مه ) تورنتوسان، تولید کننده آمریکایی این ترانسفورماتورها سرنخ این معامله را در اختیار عوامل اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده قرار داده و اطلاعات آن ها به تحقیق ماموران پلیس کانادا دراین مورد منتهی شده است.

تورنتو سان همچنین گزارش داده است آقای یادگاری درصدد بوده تا ۲۰ ترانسفورماتور دیگر را از یک تولید کننده در آلمان خریداری کند اما در پی تغییرمقصد این تجهیزات از دانمارک به دبی، سفارش وی لغو شده است.

محمود یادگاری که رسانه های کانادا از وی با نام های دیوید و نوید یادگاری نیز یاد کرده اند، فارغ التحصیل سال ۱۹۹۸ رشته مهندسی کامپیوتر از یکی از دانشگاه های تهران است. وی مدرک کارشناسی رشته کامپیوتر را از دانشگاه رایرسون تورنتو اخذ کرده است.

جلسه رسیدگی به اتهامات این مرد ایرانی تبار کانادا روز سه شنبه ( ۲۵ آوریل ) در تورنتو ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG