لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۲

دیدار وزرای امور خارجه کانادا، ایالات متحده و مکزیک در استان کبک


دیدار وزرای امور خارجه کانادا، ایالات متحده و مکزیک در استان کبک
دیدار وزرای امور خارجه کانادا، ایالات متحده و مکزیک در استان کبک

وزیران امور خارجه کانادا، ایالات متحده و مکزیک روز دوشنبه ( ١٣ دسامبر) در استان کبک کانادا دیدار می کنند تا درباره مسائلی همچون امنیت مرزی، قاچاق مواد مخدر و بحران هائیتی گفت و گو کنند.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا در حالی میزبان هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده و پاتریشیا اسپینوسه مکزیک است که انتشار گزارش اخیر رسانه های کانادا در مورد عقد موافقت نامه بازرگانی و امنیتی بین اتاوا و واشنگتن، توجه ویژه ای را به دیدار روز دوشنبه وزرای خارجه این سه کشور معطوف کرده است.

گزارش های هفته گذشته رسانه های کانادا حاکی از این بود که دولتمردان اتاوا و واشنگتن پیش نویس یک توافق نامه امنیتی و بازرگانی را به هدف تشکیل یک «گروه همکاری فرامرزی» بین دو کشور تهیه کرده اند.

براساس گزارش «سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا افزایش تدابیر امنیت مرزی، مشارکت در زمینه تسریع تردد کالا و مسافر از مرزهای دو کشور، ارتقای رقابت بازرگانی و نیز کارآفرینی از جمله مواردی هستند که در مفاد این موافقت نامه دوجانبه مورد توجه قرار گرفته اند.

در شرایطی که ایالات متحده بزرگترین شریک تجاری کانادا است و طولانی ترین مرزهای زمینی با این کشور را دارد، لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا، روز یکشنبه به تلویزیون دولتی کشورش گفت تداوم حفظ سطوح بالای مبادلات بازرگانی شرکای نفتا، در حین حفظ تدابیر امنیتی، اولویت اصلی دولت کانادا است.

یافتن راهبردی برای بحران هائیتی یکی از مسائل اصلی است که در مرکز توجه گفتگوهای وزرای امور خارجه کانادا، آمریکا و مکزیک خواهد بود.

مقامات اتاوا به کرات اعلام کرده اند حل و فصل معضلاتی همچون پیشگیری از وقوع بحران های انسانی و سیاسی در این کشور فقیر از اولویت های سیاسی و اهداف توسعه کانادا هستند.

قاچاق و مافیای مواد مخدر در مکزیک، از جمله موضوعات دیگری است که در صدر گفتگوهای روز دوشنبه وزرای امور خارجه کانادا، ایالات متحده و مکزیک خواهد بود.

آقای کانن در اظهارنظری در مورد قاچاق مواد مخدر از مکزیک به کانادا و ایالات متحده، این معضل را یکی از موانع پیش روی مبادلات بازرگانی و حفظ امنیت مرزی بین سه کشور خوانده است.

بنا به گزارش رسانه های کانادا، قرار است وزرای امور خارجه کانادا، ایالات متحده و مکزیک، زمان دیدار رهبران این سه کشور در سال ٢٠١١ را تعیین کنند.


XS
SM
MD
LG