لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

ایران بار دیگر کانادا را به نقض حقوق بشر متهم کرد


Spring 1972. The first full issue of Ms. featured an “Everywoman” playfully modeled on a Hindu goddess to illustrate the many competing tasks modern women were expected to balance. (Courtesy of Ms. Magazine)
Spring 1972. The first full issue of Ms. featured an “Everywoman” playfully modeled on a Hindu goddess to illustrate the many competing tasks modern women were expected to balance. (Courtesy of Ms. Magazine)

کمتر از یک هفته پس از احضار کاردار موقت سفارت اتاوا در تهران به دفتر حقوق بشر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، ایران بار دیگر کانادا را به نقض حقوق بشر متهم کرد.

رسانه های دولتی در تهران گزارش داده اند ایران نقض حقوق بشر از سوی پلیس ضدشورش کانادا در طی اجلاس « گروه بیست» در ماه ژوئن در تورنتو را محکوم کرده است.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه (١۹ ژوییه) به خبرنگاران گفت: «مقامات کانادا باید به کلیه پرسش ها و ابهام های مطرح شده پیرامون موارد نقض حقوق بشر در این کشور توضیح ارائه دهد.»

پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان دولت جمهوری اسلامی به نقل از آقای مهمان پرست گزارش داده است: «چنین موارد رویارویی بی رحمانه و مرگبار پلیس کانادا، مداخله نیروهای امنیتی در زندگی خصوصی شهروندان و نقض حقوق مردم بومی این کشور در دولت کنونی بر سر قدرت در کانادا به کرات رخ داده اند.»

تهران همچنین خواستار پاسخگویی اتاوا در قبال چنین عملکرد خشونت آمیزی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن انتقاد از «رفتار غیرقانونی و قساوت آمیز کانادا» در قبال معترضان در اجلاس بین المللی اخیر در تورنتو تصریح کرده است که « احترام به حقوق بشر یک تعهد بین المللی ست و کشورها نباید با توسل به توجیه های سیاسی به مسائلی از این قبیل بی توجهی کنند».

وی تاکید کرده است: «نقض مکرر حقوق شهروندان و حمله به معترضان مسئله ای نیست که بتوان در قبال آن سکوت اختیار کرد.»

آقای مهمان پرست از مقامات کانادا خواسته است تا در قبال نگرانی های بین المللی پیرامون نقض حقوق بشر در این کشور پاسخگو باشند.

انتقاد این مقام جمهوری اسلامی از عملکرد دولتمردان اتاوا در حالی تکرار شده است که سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا هفته گذشته در واکنشی نسبت به احضار کاردار موقت اتاوا در تهران در اعتراض به برخورد پلیس این کشور با معترضان، ضمن دفاع از ساختار قضایی قانونمند کانادا گفته بود ایران، کشوری ست که شهروندان خود را سنگسار می کند و در جایگاهی نیست که در مورد حقوق بشر برای کانادا خطابه گویی و سخنرانی کند.


XS
SM
MD
LG