لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۴۳

آغاز محاکمه سیصد معترض به برگزاری اجلاس « گروه بیست» در دیوان جنایی انتاریو


محاکمه صدها تن که در طی گردهمایی های اعتراضی برگزاری اجلاس « گروه بیست» در اواخر ماه ژوئن بازداشت و به ایجاد اخلال در نظم و امنیت عمومی متهم شده بودند، روز دوشنبه (٢٣ اوت) در تورنتو آغاز شد.

بنا به گزارش رسانه های کانادا، بیش از سیصد متهم روز دوشنبه در دادگاه های مملو از جمعیت در دیوان جنایی انتاریو حاضر شدند.

بنا به گفته پلیس، رسیدگی به اتهامات بیش از سیصد متهم، یکی از بزرگترین و بی سابقه ترین مراحل قضایی در تاریخ دادگاه های بزرگترین شهر کانادا محسوب می شود.

طی دو روز برگزاری اجلاس «گروه بیست» و «گروه هشت» در اواخر ماه ژوئن، تورنتو شاهد خشونت بارترین گردهمایی های اعتراضی تاریخ این شهر و حضور گسترده نیروهای امنیتی و پلیس کشور بود.

در طی این درگیری ها، حداقل پنج خودروی پلیس به آتش کشیده شد و معترضان شیشه های صدها بانک و مغازه مرکز شهر تورنتو را شکستند.

دستگیری های جمعی افراد معترض، اعتراض های گسترده ای از سوی گروه های مدافع حقوق بشر و فعالان جامعه مدنی را به همراه داشت.

همزمان با برگزاری دادگاه متهمان به آشوب و اخلال در جامعه در طی برگزاری اجلاس «گروه بیست» در دادگاه جنایی انتاریو، گروه های مدافع حقوق بشر و فعالان تورنتو و مونترال با برگزاری کنفرانس خبری زنده ای از حقوق این افراد و حق آزادی بیان و عقیده دفاع کردند.

تعدادی از این گروه ها بعد از ظهر دوشنبه گردهمایی اعتراضی در برابر مقر پلیس در مرکز شهر تورنتو برگزار می کنند.XS
SM
MD
LG