لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

برگزاری راهپیمایی در اعتراض به صدور حکم اعدام برای دو تبعه ایرانی مقیم کانادا


برگزاری راهپیمایی در اعتراض به صدور حکم اعدام برای دو تبعه ایرانی مقیم کانادا
برگزاری راهپیمایی در اعتراض به صدور حکم اعدام برای دو تبعه ایرانی مقیم کانادا

با افزایش روند اجرای احکام اعدام در طی ماه های اخیر در ایران، نگرانی ها نسبت به اجرای حکم اعدام و سرنوشت دو تبعه ایرانی مقیم کانادا در زندان اوین نیز دوچندان شده اند.

در شرایطی که رسانه ها از صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور، جوان ۳۵ ساله مقیم کانادا و حمید قاسمی شال، دیگر تبعه ایرانی کانادایی خبر داده اند، گروهی از سیاستمداران و فعالان حقوق بشر ایرانی و کانادایی در اعتراض به صدور حکم اعدام برای این افراد و نگرانی نسبت به اجرای قریب الوقوع این احکام، گردهمایی اعتراضی در استان انتاریو برگزار کردند.

سعید ملک پور جوان ۳۵ ساله ایرانی مقیم شهر ریچموند هیل در استان انتاریو پس از بازگشت به ایران در سال ۲۰۰۸ دستگیر و روانه زندان اوین شد. آقای ملک پور به طراحی و فعالیت روی یک تارنمای غیراخلاقی متهم و بنا به گزارش های رسیده از ایران براساس حکم دادگاه انقلاب، به اعدام محکوم شده است.

گروهی ار نمایندگان لیبرال پارلمان که در این گردهمایی اعتراضی شرکت کرده بودند از دولت محافظه کار فدرال کانادا خواستند تا برای نجات جان ملک پور ۳۵ ساله موضع جدی اتخاذ کند.

اروین کاتلر، برایان ویلفرت، دن مک تیگ و مارتا هال فیندلی، نمایندگان لیبرال پارلمان دولت فدرال دادخواستی تهیه کرده اند از اتاوا خواسته اند تا با میانجی گری در پرونده سعید ملک پور، از مقامات دولت ایران بخواهند در اجرای این حکم تجدیدنظر کنند. این دادخواست توسط دهها تن از نمایندگان و اعضای حوزه های انتخابیه آن ها امضا شده است.

اروین کاتلر، وزیر دادگستری پیشین کانادا در این مورد گفته است: «ما نمی توانیم واکنش منفعلانه داشته باشیم، اعدام ملک پور ممکن است قریب الوقوع باشد».

در شرایطی که همسر حمید ملک پور و فعالان حقوق بشر نسبت به احتمال اجرای قریب الوقوع حکم اعدام این جوان ایرانی مقیم کانادا ابراز نگرانی شدید کرده اند، لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال روز چهارشنبه ( ۲ فوریه ) با انتشار بیانیه ای خاطرنشان کرد «کانادا بارها تاکید کرده مراحل رسیدگی قضایی به پرونده سعید مک پور پرسش برانگیز بوده و در نتیجه صدور حکم اعدام برای وی غیرقابل پذیرش است».

وزیر امور خارجه کانادا بار دیگر صدور حکم اعدام برای این تبعه ایرانی مقیم انتاریو را به باد انتقاد شدید گرفت و ضمن ابراز نگرانی شدید در مورد احتمال اجرای این حکم، آن را «بی اعتنایی آشکار» ایران به حقوق شهروندان مقیم کانادا خواند.

برایان ویلفرت، نماینده حزب لیبرال در پارلمان کانادا در این مورد گفته است: «دولت ( استفان هارپر) در مورد حقوق بشر در ایران صحبت می کند، اما به وضعیت ملک پور توجهی نمی کند. اگر مقامات ایران تصور کنند که هیچ کس توجهی به این مسئله ندارد، بی مهابا هر کاری که دوست دارند، انجام می دهند.»

با وجود انتقادهایی که در مورد پرونده سعید ملک پور متوجه دولت محافظه کار کانادا می شود، وزارت امور خارجه تاکید کرده است حوزه مداخله اتاوا در پرونده این تبعه ایرانی بسیار محدود است، زیرا او هنوز شهروند کانادا نیست و ایران نیز تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد.

در اقدام دیگری در حمایت از این جوان ایرانی دربند، گروهی متشکل از ۹۶۲ دانشجو و دانش آموخته دانشگاه های ایران و جهان، به ویژه دانشگاه صنعتی شریف با امضای یک نامه اعتراضی، خواستار توقف فوری حکم اعدام سعید ملک پور، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف شده اند.

در بخشی از این دادخواست آمده است ما امضا کنندگان این نامه «ضمن محکومیت شدید رفتارهای غیرانسانی و غیرقانونی علیه سعید، همچون شکنجه، دوره های طولانی حبس در انفرادی و فشار برای اعتراف بی اساس تلویزیونی، اعلام می کنیم هرگونه اتهام اینترنتی علیه ایشان باید در دادگاه علنی و با رعایت ضوابط بدیهی قانونی، از جمله دسترسی به وکیل و جزئیات پرونده و با حضور هیات منصفه و تحت کارشناسی متخصصان کامپیوتر که از دیدگاه جامعه علمی ایرانی مستقل و آگاه هستند، صورت پذیرد».

قرار است در اعتراض به صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور و حمید قاسمی شال، دو ایرانی مقیم کانادا، گردهمایی دیگری روز پنج شنبه ( ۱۰ فوریه ) در اتاوا، پایتخت کانادا برگزار شود.


XS
SM
MD
LG