لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۸

ابراز امیداوری کانادا برای گذار آرام و مسالمت آمیز قدرت در لیبی


ابراز امیداوری کانادا برای گذار آرام و مسالمت آمیز قدرت در لیبی
ابراز امیداوری کانادا برای گذار آرام و مسالمت آمیز قدرت در لیبی

در شرایطی که صاحبنظران سیاسی بر این باورند ستاره حاکمیت ۴۲ ساله معمر قذافی، رهبر لیبی رو به افول است، کانادا ابراز امیدواری کرده است که گذار قدرت به «شورای ملی موقت» در این کشور با آرامش و به طور مسالمت آمیز انجام شود.

نخست وزیر دولت فدرال گفته است کانادا از این خبر که حکومت قذافی به روزهای پایانی خود نزدیک می شود، استقبال می کند و در قدم های بعدی با متحدان خود مشورت خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی کانادا گزارش داده است که استفان هارپر، نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا با مخالفان حکومت لیبی در تماس بوده است.

براساس اعلام دفتر نخست وزیر دولت فدرال کانادا، آقای هارپر با مصطفی عبدل جلیل، رئیس «شورای ملی موقت» تلفنی صحبت کرده است و طر فین بر اهمیت حصول اطمینان از اجرای قانون و برقراری نظم و گذار قدرت آرام، عادلانه و موثر به دموکراسی تاکید کرده اند.

نخست وزیر کانادا در اظهارات روز دوشنبه ( ۳۱ مرداد ) خود گفت «مردم لیبی برای رهایی از سرکوب، ستم، خشونت و وحشی گری حکومت قذافی مدت های مدیدی انتظار کشیده اند و مردم لیبی امروز باید برای دستیابی به دموکراسی، تعیین کننده سرنوشت خود باشند».

کانادا به عنوان بخشی از ماموریت نظامی ناتو در لیبی که تحت حمایت سازمان ملل متحد قرار گرفته، نیروی هوایی و جت های جنگنده خود را برای حمایت از مردم غیرنظامی و گروه های مخالف حکومت قذافی به این کشور اعزام کرده است.

نخست وزیر کانادا در دفاع از سیاست دولت محافظه کار برای اعزام نیروهای نظامی به لیبی گفته است هدف، محافظت از غیرنظامیان از حاکمیت خونخوار و آدمکش معمر قذافی است.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا ماه گذشته به لیبی سفر کرد و طی دیدار خود با رهبران «شورای ملی موقت» وعده داد اتاوا مردم لیبی را از حمایت سیاسی، نیروی نظامی و کمک های بشردوستانه کشورش برخوردار کند.

اتاوا طی ماه های گذشته، با اخراج دیپلمات های لیبی از کانادا و اعمال تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه حکومت معمر قذافی، اقدامات سخت گیرانه ای را علیه طرابلس اتخاذ کرده است.

XS
SM
MD
LG