لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

تعهد کانادا به حمایت از دولت موقت لیبی


تعهد کانادا به حمایت از دولت موقت لیبی
تعهد کانادا به حمایت از دولت موقت لیبی

کانادا حمایت از دولت موقت لیبی را افزایش می دهد و متعهد شده است تا پایان ماموریت نظامی بین المللی ، نیروهای خود را خارج نکند.

در شرایطی که استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا در اجلاس گردهمایی رهبران جهان برای بررسی آینده لیبی در فرانسه شرکت کرده، اتاوا از سازمان ملل متحد خواسته است اجازه دهد دارایی های مسدود شده معمر قذافی به دولت جدید منتقل شود.

کانادا پس از تصویب قطعنامه سازمان ملل و تصمیم ناتو به اعزام نیروهای نظامی به لیبی، جت های جنگنده خود را برای مقابله با هواپیماها و کشتی های جنگی ارتش وفادار به معمر قذافی به لیبی اعزام کرد.

استفان هارپرضمن رد اعزام نیروی زمینی به لیبی، متعهد شده است تا زمانی که مداخله بین المللی ادامه داشته باشد و تا تکمیل ماموریت ناتو، نیروهای نظامی کانادا به نیروهای اوپوزیسیون لیبی کمک خواهند کرد.

آقای هارپر ضمن ستودن نیروهای نظامی کانادا تصریح کرده است که نقش کانادا در کمک به رهایی مردم لیبی از سرهنگ قذافی در تاریخ ثبت خواهد شد.

نخست وزیر کانادا هم صدا با دیگر رهبران کشورهای غربی شرکت کننده در اجلاس پاریس، وعده داد تا دارایی های مسدود شده معمر قذافی و دیگر مقامات حکومت وی را آزاد کند و به حمایت خود از دولت ملی انتقالی در لیبی ادامه دهد.

آقای هارپر در این اجلاس گفت دولت او همه تحریم های یک جانبه علیه لیبی را به سرعت لغو خواهد کرد.

وی از سازمان ملل متحد خواست تا به اتاوا اجازه دهد مبالغ سنگین تر دارایی های مسدود شده حکومت قذافی را به نفع دولت موقت لیبی آزاد کند.

دولت فدرال کانادا در ماه مارس اعلام کرد که ٢̷١ میلیارد دلار از دارایی های حکومت معمر قذافی و مقامات وابسته به وی را مسدود کرده است.

بریتانیا پس از تایید سازمان ملل متحد، ١̷٦ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده لیبی را آزاد می کند و به دولت موقت تحویل خواهد داد. ایالات متحده ٧٠٠ میلیون دلار و فرانسه نیز ٢̷١ میلیارد دلار از این دارایی ها را آزاد خواهند کرد.

ناظران بین المللی معتقدند که این مبالغ برای تثبیت دولت موقت و اختصاص بودجه برای تامین نیازهای اولیه مردم لیبی و استقرار نظم و آرامش در کشوری که درگیر جنگ داخلی است، کلیدی خواهد بود.

جامعه بزرگ مهاجران لیبی در کانادا از اتاوا خواسته اند تا با ایفای نقش فعال تر در کشور مادری شان، برای بازسازی سریع آن اقدام کند.

بیش از ششصد پزشک لیبیایی تبار مقیم کانادا برای کمک به مجروحان و بیماران رهسپار طرابلس شده اند و از مقامات کانادا خواسته اند تا انتقال بیماران و مجروحان لیبیایی برای درمان و جراحی اضطراری به کانادا امکانات لازم را فراه آورد.

XS
SM
MD
LG