لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۵۴

هشدار کانادا به معمر قذافی و دیگر رهبران منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا


هشدار کانادا به معمر قذافی و دیگر رهبران منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا

کانادا به لیبی و دیگر رهبران منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هشدار داده است بی توجهی به آرمان های آزادی خواهانه مردم برای استقرار دموکراسی و نقض حقوق و آزادی های آن ها، پیامدهای خطرناک و غیرقابل جبران برای آن ها خواهد داشت.

در حالی که ناظران سیاسی از تردید دولتمردان کانادا در اتخاذ یک موضع قاطع در قبال شورش های دموکراسی خواهانه مردم مصر انتقاد کرده بودند، استفان هارپر، نخست وزیر دولت کانادا در اقدام بی سابقه ای از اعتراض های مدنی مردم لیبی در طرابلس و مبارزه با حکومت دیکتاتوری معمر قذافی حمایت کرد.

سخنگوی دولت محافظه کار در مجلس عوام کانادا نیز روز دوشنبه ( ۲۸ فوریه ) آشکارا از تغییر رژیم و پایان دادن به حاکمیت ۴۱ ساله آقای قذافی سخن گفت.

لارنس کانن، وزیر امورخارجه دولت فدرال کانادا که برای شرکت در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به ژنو سفر کرده بود « موج تغییری که سراسر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را فرا گرفته است را امیدوار کننده خواند ».

آقای کانن که یکی از سخنرانان اجلاس حقوق بشر سازمان ملل متحد بود، به انقلاب های مردمی در مصر و تونس، سرنگونی رهبران این کشورها و نیز ناآرامی های مدنی در بحرین، یمن و اردن اشاره کرد و گفت حاکمان مستبد این کشورها قصد دارند برای خاموش کردن آتش دموکراسی خواهی در این کشورها، اصلاحات سیاسی و آزادی وعده دهند.

وزیر امور خارجه کانادا ضمن اشاره تلویحی به ایران و سرکوب خشونت بار اعتراض های مسالمت آمیز ایرانیان در اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو گفت رهبرانی همچون قذافی و یا رهبری ایران که درصدد مقاومت در برابر این موج ( تغییر ) و یا سرکوب این اعتراض ها برمی آیند، در جذر و مد این طغیان ها غرق خواهند شد.

آقای کانن به دولت هایی که با طغیان های مردم کشورشان مواجه شده اند، توصیه کرد به خواست ملت هایشان گوش دهند و « گفتگوی واقعی » با آن ها برقرار کنند و به حقوق و آزادی های آن ها احترام بگذارند.

در شرایطی که شورای امنیت سازمان ملل متحد معمر قذافی، رهبر لیبی، اعضای خانواده و مقامات نزدیک به وی را تحریم کرده است، کانادا روز دوشنبه اعلام کرد تحریم های بیشتری را علیه رهبر لیبی اعمال می کند.

رسانه های کانادا گزارش می دهند دولت کانادا اخیراً دریافته است دولت لیبی درصدد بوده تا ده ها میلیون دلار از یک بانک کانادایی برداشت کند.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا از اقدام اتاوا در مسدود کردن دو میلیارد دلار از دارایی های لیبی و معمر قذافی و اعضای خانواده اش در این کشور خبر داده است.

جان برد، سخنگوی دولت محافظه کار روز دوشنبه به تبادلات مالی مقامات دولت لیبی با بانک های کانادایی اذعان کرد و گفت دولت کانادا این حساب ها را مسدود کرده است.

اتاوا همچنین دارایی های دولت لیبی در کانادا را مسدود و تبادلات مالی مقامات دولتی و بانک مرکزی لیبی با موسسات پولی کشور را ممنوع کرده است.

نخست وزیر کانادا در مورد تصمیم دولتش برای اعمال تحریم های سخت گیرانه تر بر دولت معمر قذافی گفته است چنین اقداماتی به محدودیت فعالیت و دسترسی افراد مسئول اعمال خشونت علیه مردم لیبی به پول و اسلحه کمک خواهد کرد.XS
SM
MD
LG