لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۵

کانادا پنج دیپلمات لیبی را از اتاوا اخراج کرد


کانادا پنج دیپلمات لیبی را از اتاوا اخراج کرد
کانادا پنج دیپلمات لیبی را از اتاوا اخراج کرد

دولت فدرال کانادا پنج دیپلمات سفارت لیبی در این کشور را اخراج کرد.

وزارت امور خارجه دولت محافظه کار کانادا روز سه شنبه (۱۷ مه) با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام خبر اخراج ۵ دپیلمات سفارت لیبی در اتاوا، نوشت این دیپلمات ها اتباع لیبی مخالف معمر قذافی، رهبر لیبی در کانادا را تهدید کرده بودند.

در این بیانیه آمده است فعالیت های دیپلمات های لیبی نامناسب و مغایر با عملکرد عادی دیپلماتیک بوده است.

رسانه های کانادا گزارش داده اند اقدام اتاوا در پی شکایت های متعدد دانشجویان اهل لیبی در کانادا اتخاذ شده است. این دانشجویان ادعا کرده اند به دلیل شرکت در تظاهرات ضد معمر قذافی، تماس های تلفنی تهدید آمیز دریافت کرده بودند.

اتاوا، پایتخت کانادا طی ماه های گذشته شاهد تظاهرات هواداران معمر قذافی، رهبر لیبی و مخالفان حکومت وی بوده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه کانادا از این پنج دیپلمات و اعضای خانواده شان خواسته شده است تا فوراً کانادا را ترک کنند.

یک دیپلمات اهل لیبی که پس از آغاز نا آرامی ها به کانادا پناهنده شده، گفته است سفارت لیبی در اتاوا همسر او را به اتهام خیانت تهدید کرد بود.

رسانه های کانادا، اقدام اتاوا برای اخراج دیپلمات های لیبی را بزرگترین اقدام خشمگینانه دیپلماتیک دولتمردان این کشور طی دهه های اخیر قلمداد کرده اند.

دولت کانادا همچنین از درخواست دادستان «دیوان بین المللی جنایی» برای صدور حکم بازداشت برای معمر قذافی، سیف الاسلام قذافی و سایر اعضای حکومت لیبی به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت استقبال کرد.

در بیانیه روز دوشنبه (۱۶ مه) وزارت امور خارجه دولت فدرال کانادا آمده است فعالیت افرادی که مسئول برنامه ریزی و دستور حمله های گسترده و سیستماتیک علیه مردم غیرنظامی بوده اند، کماکان نگرانی عمیق همه اعضای جامعه بین الملل را برمی انگیزد.

دولت کانادا مصرانه از مقام های لیبی خواسته است تا مفاد قطعنامه ۱۹۷۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد، از جمله تعهد به همکاری کامل با «دیوان بین المللی جنایی» و دادستان این دیوان را اجرا کنند.

کانادا از تلاش های «دیوان بین المللی جنایی» برای اجرای عدالت و اقدامات این دادگاه برای نمایش جنایت های حکومت قذافی به جهانیان و عدم تحمل چنین اعمالی حمایت خواهد کرد.

از زمان آغاز نا آرامی ها در لیبی، مناسبات اتاوا و طرابلس به تیرگی نگراییده است و سفارت لیبی در اتاوا کماکان فعال است، اما فعالیت های سفارت کانادا در لیبی متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG