لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

کانادا تشکیلات شورای مخالفان قذافی را به رسمیت شناخت


کانادا تشکیلات شورای مخالفان قذافی را به رسمیت شناخت
کانادا تشکیلات شورای مخالفان قذافی را به رسمیت شناخت

دولت فدرال کانادا شورای شورشیان مخالف معمر قذافی، رهبر لیبی را به عنوان صدای مشروع مردم آن کشور به رسمیت شناخت.

بر اساس اعلام روز سه شنبه ۱۴ ژوئن ( ۲۴ خرداد) وزارت امور خارجه دولت محافظه کار، کانادا «شورای ملی موقت»، متشکل از شورشیان مخالف معمر قذافی را به رسمیت می شناسد و با این شورا مناسبات دیپلماتیک برقرار خواهد کرد.

در بیانیه روز سه شنبه وزارت امور خارجه دولت محافظه کار آمده است جان برد، وزیر امور خارجه و فرستادگان ویژه وی مذاکرات رسمی با رهبران این شورا برقرار خواهند کرد.

وزیر امور خارجه خطاب به نمایندگان پارلمان گفت کانادا با به رسمیت شناختن تشکیلات مخالف آقای قذافی تلاش می کند مقدمات برای همکاری بیشتر با دولت انتقالی و موقت در لیبی را فراهم کند.

آقای برد گفت اتاوا به زودی جزئیات طرحی برای کمک به شورای شورشیان را تدوین خواهد کرد. وی ارائه کمک مالی و یا حتی ارسال سلاح به شورشیان را رد نکرد، اما گفت «حاکمیت قانون، کمک بشردوستانه و دیپلماسی در صدر اولویت های اتاوا در لیبی خواهند بود».

برخی از رسانه های کانادا تصمیم دولت فدرال برای به رسمیت شناختن یک گروه شورشی و مخالف به عنوان صدای مشروع مردم لیبی را اقدامی نادر و کم سابقه از جانب اتاوا خواندند.

خبر به رسمیت شناختن شورای مخالفان معمر قذافی در حالی اعلام شد که نمایندگان پارلمان کانادا با ۲۹۴ رای موافق و با اکثریت آرا از تمدید ماموریت نظامی این کشور تا ماه سپتامبر سال جاری در لیبی حمایت کردند.

نمایندگان پارلمان کانادا در ماه مارس با اجرای مقررات پرواز ممنوع بر فراز آسمان لیبی موافقت کردند، اما از آن زمان تاکنون که ماموریت نظامی این کشور در لیبی به هدف سرنگونی معمر قذافی از قدرت تشدید شده است، اتاوا تصمیم به تمدید ماموریت کانادا به هدف محافظت از مردم غیرنظامی لیبی و یافتن یک راهکار سیاسی برای بحران این کشور را به رای گذاشت.

وزیر امور خارجه کانادا ضمن تاکید بر موضع کشورش در اجلاس اخیر «گروه هشت» مبنی بر کناره گیری قذافی از قدرت گفت «پیامدهای آتی لیبی بدتر از دوران معمر قذافی نخواهد بود».

پیتر مک کی، وزیر دفاع دولت فدرال کانادا نیز در این مورد گفته است «فشارها بر دولت قذافی باید ادامه پیدا کنند تا حاکمیت وی به جان شهروندان غیرنظامی تعرض نکند».

اتاوا همچنین روز سه شنبه متعهد شد تا دو میلیون دلار به کمک های بشردوستانه در لیبی اختصاص دهد و به تقویت تلاش های دیپلماتیک کمک کند.

فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، قطر و امارات متحده عربی نیز شورای ملی موقت و مخالف دولت لیبی را به طور رسمی به رسمیت شناخته اند.


XS
SM
MD
LG