لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۰

نخست وزیرکانادا از اظهارات اخیر رئیس جمهوری افغانستان انتقاد کرد


در پی انتشار گزارش ها مبنی بر تهدید حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر ترک سیاست و پیوستن به طالبان، استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا روز چهارشنبه (۷ آوریل) از اظهارات وی به شدت انتقاد کرد.

نمایندگان پارلمان افغانستان در اوایل هفته جاری گفتند که حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور در دیدار خصوصی دو بار تهدید کرده بود اگر کشورهای غربی برای اعمال اصلاحات بر وی فشار اعمال کنند، سیاست را کنار می گذارد و به طالبان می پیوندد.

نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی زنده ای که از «سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا پخش شد، به خبرنگاران گفت: «با وجودی که من از محتوای اظهارنظر پرزیدنت کرزی اطلاعی ندارم اما آن چه که در گزارش های رسیده دیده ام، غیرقابل پذیرش است».

آقای هارپر در واکنش به اظهارات اخیر آقای کرزی گفت: «زنان و مردان ما جان خود را در معرض خطر قرار داده و درخط مقدم جبهه های جنگ، به کمک ملت افغانستان شتافته اند تا با طالبان مبارزه کنند. این اظهارت نه تنها مفید نیستند، بلکه با توجه به مسئولیت خطرناکی که نیروهای ما در این کشور به عهده گرفته اند، برای کانادا کاملاً غیرقابل پذیرش است و من اطمینان دارم این امر در مورد متحدان ما نیز صحت دارد».

کانادا از سال ۲۰۰۲ ماموریت نظامی خود در افغانستان را آغاز کرد و نیروهای ارتش این کشور طی چند سال گذشته مسئولیت مبارزه با شورشیان طالبان را به عهده داشته است.

مقامات ایالات متحده نیز نسبت به اظهارات رئیس جمهوری افغانستان ابراز نگرانی کرده اند. آن ها هشدار دادند اگر آقای کرزی از انتقاد از ایالات متحده و سرزنش این کشور برای مشکلات پیش روی خود دست برندارد، احتمال لغو سفر قریب الوقوع وی به واشنگتن وجود دارد.

بنا به گزارش تلویزیون دولتی کانادا، سخنگوی دولت آقای کرزی این گزارش ها را رد کرده است.

مأموریت نظامی کانادا در افغانستان در تابستان سال ۲۰۱۱ پایان می یابد و براساس تصمیم دولت فدرال، نیروهای نظامی این کشور از قندهار و سایر استان های این کشور خارج خواهند شد.

XS
SM
MD
LG