لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

تلویزیون کانادا از نقش فرماندار قندهار در نقض حقوق بشر و قتل کارمندان سازمان ملل در افغانستان پرده برداشته است


تلویزیون کانادا از نقش فرماندار قندهار در نقض حقوق بشر و قتل کارمندان سازمان ملل در افغانستان پرده برداشته است
تلویزیون کانادا از نقش فرماندار قندهار در نقض حقوق بشر و قتل کارمندان سازمان ملل در افغانستان پرده برداشته است

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا روز سه شنبه بیست و چهارم فروردین ماه برابر با ۱۳ آوریل گزارش داد مقامات دولت فدرال کانادا از نقش فرماندار قندهار در شکنجه زندانیان و پیشینه وی در نقض حقوق بشر مطلع بوده اند.

تلویزیون دولتی کانادا با دسترسی به اسناد طبقه بندی شده دولت محافظه کار افشا کرده است که نیروهای نظامی کانادا در شرایطی زندانیان افغان را به مقامات قندهار تحویل داده بودند که در بهار سال ۲۰۰۷، از نقش فرماندار این استان در نقض حقوق بشر و شکنجه زندانیان توسط ماموران وی مطلع بوده اند.

این رسانه دولتی کانادا ضمن اشاره به ستایش نقش فرماندار قندهار از سوی مقامات ارشد کانادا، تاکید می کند اسناد دولت فدرال از کریس الکساندر، مقام کانادایی و نماینده ارشد سازمان ملل در افغانستان نقل کرده است که اسدالله خالد، فرماندار قندهار دستور بمب گذاری را که به قتل پنج کارمند سازمان ملل منجر شد صادر کرده بوده است.

خالد از سال ۲۰۰۵ فرماندار استان قندهار بود و در اواسط سال ۲۰۰۸ از مقام خود بر کنار شد.

در حالی که نیروهای نظامی کانادا در قندهار مستقر شده اند و زندانیان طالبان را به مقامات این استان تحویل می داده اند، سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا به نقل از اسناد دولت فدرال گزارش داده است که بسیاری بر این باورند که فرماندار قندهار، در زیر زمین قصر خود یک زندان مخوف خصوصی برای نگهداری از این زندانیان ساخته بوده است.

تصمیم مقامات ارتش کانادا برای انتقال زندانیان افغان به مقامات افغانستان و اخبار مربوط به آزار و اذیت و شکنجه شدید آن ها در بازداشتگاه های این کشور جنجال های خبری بسیاری در محافل سیاسی و رسانه ای کانادا پدید آورده است.
منتقدان دولت فدرال کانادا ادعا کرده اند تحویل زندانیان به مقاماتی که آن ها را شکنجه و در شرایط بسیار غیر انسانی نگهداری کرده اند، نیروهای نظامی کشور را در مظان اتهام به جنایات جنگی قرار می دهد.

سی بی سی از یک سند دولتی به تاریخ بهار سال ۲۰۰۷ نقل کرده است: «موارد اتهامات نقض حقوق بشر از سوی فرماندار قندهار متعدد و مکرر هستند. بنا به اذعان منابع متعدد، از جمله سفارت بریتانیا، این بازداشتگاه خصوصی زیر مهمان خانه فرماندار قندهار ساخته شده است.»

الکساندر کانادایی، نماینده ویژه وقت سازمان ملل در افغانستان در سال ۲۰۰۷ به مقامات کانادا گفته بود که نتیجه گیری ارزیابی داخلی سازمان ملل از بمب گذاری های مرگبار اخیر در یک خودروی سازمان ملل حاکی از آن است که فرماندار قندهار دستور این بمب گذاری ها را صادر کرده بود.

براساس اسنادی که تلویزیون دولتی کانادا به دست آورده، مقامات دولت در تابستان سال ۲۰۰۷، از الکساندر نقل کرده اند: «حمله ها علیه اتباع خارجی در قندهار به طور فزاینده ای از جانب افرادی صورت می گیرد که منابع آن ها در قاچاق مواد مخدر و تداوم بی ثباتی نهفته است و این اقدامات توسط شورشیان انجام نشده اند.»

احزاب مخالف دولت محافظه کار کانادا ضمن انتقاد از عملکرد نیروهای نظامی کشور در انتقال زندانیان به مقامات افغانستان، ادعا کرده اند با وجود هشدارهای جدی مبنی بر صدور دستور قتل کارمندان سازمان ملل از سوی متحدان این کشور در افغانستان، دولت کانادا به همکاری با خالد ادامه داده است.

XS
SM
MD
LG