لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

کنفرانس کابل؛ تعهد کانادا به بازسازی افغانستان


کانادا پس از خروج نیروهای نظامی این کشور در تابستان سال آینده از افغانستان، به مراحل بازسازی و تثبیت جامعه مدنی در این کشور کمک خواهد کرد.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا که برای شرکت در کنفرانس بین المللی کابل در افغانستان به سر می برد، بر تعهد کشورش به مراحل بازسازی و برقراری صلح و امنیت در افغانستان مهر تایید نهاده است.

آقای کانن در بیانیه ای که به همین منظور منتشر کرد نوشته است کانادا همگام با بیش از ٧٥ کشور و سازمان بین المللی دیگر که در این کنفرانس شرکت کرده بودند، به تداوم حمایت از دولت افغانستان و تلاش های دولتمردان این کشور برای محافظت از حقوق بشر، اعمال اصلاحات انتخاباتی، ارائه خدمات به مردم افغانستان و مبارزه با فساد اداری و سیاسی ابراز حمایت کرده است.

وزیر امور خارجه کانادا ضمن اشاره به همکاری منطقه ای افزوده است «مراحل دبی» که ابتکار پیشنهادی کاناداست، اما با نقش راهبردی پاکستان و افغانستان اجرا خواهد شد، نمونه ای از توافق کشورهای منطقه برای همکاری در مناطق کلیدی و مهمی همچون امور گمرکی و تلاش ها به هدف مبارزه با قاچاق مواد مخدر است.

آقای کانن همچنین از تعهد کانادا به اختصاص ۲̷٢ میلیون دلار به پروژه های مربوط به مبارزه با قاچاق مواد مخدر «مراحل دبی» خبر داده است.

کانادا همچنین متعهد شده است تا سال ۲۰۱۱، برای برقراری امنیت در مرزهای افغانستان، ۳۲ میلیون دلار بودجه اختصاص دهد.

وزیر امور خارجه کانادا در بخش دیگری از بیانیه خود به حمایت کانادا و جامعه بین الملل به ظرفیت سازی ساختار دولت افغانستان و کمک به پیشرفت ساختارهای خدمات مدنی، نیروها و نهادهای امنیتی این کشور اشاره کرده است.

آقای کانن در پایان بیانیه خود بار دیگر بر تعهد اتاوا به کمک به مردم افغانستان و تثبیت یک جامعه امن و آرام تاکید ورزیده است.

کانادا تابستان سال ۲۰۱۱ نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج خواهد کرد، اما اُتاوا متعهد شده است تا به کمک های خود برای بازسازی و ساخت بنیان یک جامعه مدنی در این کشور ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG