لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

کانادا و اسراییل نیروهای تدافعی خود را تقویت می کنند


کانادا و اسراییل نیروهای تدافعی خود را تقویت می کنند
کانادا و اسراییل نیروهای تدافعی خود را تقویت می کنند

همزمان با بالا گرفتن تنش ها بر سر بلند پروازی های اتمی ایران، کانادا و اسراییل با چندین همکاری نظامی دفاعی توافق کرده اند. این توافق نامه ها میزان همکاری نظامی این دو کشور را به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

پیتر مک کی، وزیر دفاع کانادا در کنار ایهود باراک همتای اسرائیلی خود روز چهارشنبه ۲۵ آبان ماه در یک کنفرانس خبری در اتاوا حضور یافت و اعلام کرد این مذاکرات تا قبل سال جدید میلادی به نتیجه خواهند رسید.

مک کی گفت: «اسرائیل به شرکای قدرتمند و قابل اعتمادی مانند کانادا نیاز دارد و من شک دارم که آنها بتوانند کشوری پیدا کنند که بیش از کانادا از آنها حمایت کند.»

وزیر دفاع کانادا اعلام کرد این توافقنامه ها شامل تبادلات اطلاعاتی، تحقیق و توسعه دوجانبه و تبادلات نظامی خواهند بود.

وی افزود: «گام هایی که اکنون برداشته می شود دو کشور را نزدیکتر خواهد کرد و همچنین بستری محکم برای همکاری های بیشتر خواهد بود که نتیجه محسوس آن تنها در ارتش دو کشور خلاصه نخواهد شد.»

مک کی همچنین اعلام کرد این مذاکرات هیچ ارتباطی با حضور سربازان کانادایی در اسرائیل ندارد و جزئیات آنها پس از امضا طرفین اعلام خواهد شد.

پس گزارش «آژانس بین المللی اتمی انرژی اتمی» سازمان ملل متحد در باره تلاش ایران برای ساخت سلاح های هسته ای، احتمال جنگ میان اسرائیل و ایران چندان دور از واقعیت نیست.

وزرای دفاع کانادا و اسراییل هیچکدام صریحا در مورد اقدام نظامی علیه ایران حرفی به میان نیاوردند و فقط اعلام کردند که رهبران دنیا برای پاسخ مناسب به ایران تصمیم گیری می کنند.

این دو وزیر در عین حال ایران را بزرگترین تهدید برای امنیت جهان خواندند و به طور غیر مستقیم نسبت به احتمال اقدام نظامی اشاره کردند.

باراک در این باره گفت:«ما بارها به دوستانمان در جهان توصیه کردیم که هیچ گزینه ای را نباید از روی میز کنار گذاشت و من خوشحالم که می بینم امروز بسیاری از رهبران در جهان دقیقا این جمله را تکرار می کنند.»

با اینکه دولت محافظه کار کانادا از زمان به قدرت رسیدن بارها به دلیل اتخاذ سیاست های افراطی در حمایت از اسرائیل مورد انتقاد قرار گرفته است، باراک گفت کشورش از حمایت های کانادا قدردانی می کند.

او گفت: «اسرائیل و کانادا دوستان بسیار خوبی هستند و ما از حمایت دولت و مردم کانادا قدردانی می کنیم و از تحکیم و تقویت روابط دفاعی بین دو کشور افتخار می کنیم.»

XS
SM
MD
LG