لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۹

استقبال کانادا از تصمیم اسراییل برای تسهیل ممنوعیت ارسال کمک های امدادی به غزه


کانادا از تصمیم دولت اسراییل برای تسهیل انتقال کمک های بشردوستانه به غزه استقبال کرد.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز دوشنبه ( ٢١ ژوئن ) با انتشار بیانیه ای از تصمیم دولت اسراییل برای تسهیل ممنوعیت ها در غزه ابراز خشنودی کرد.

دولت اسراییل روز یکشنبه اعلام کرد اجازه واردات کالاهای غیرنظامی به غزه را صادر می کند، اما ورود اقلام مشکل آفرین و کالاهایی که کاربردهای دوگانه دارند، ممنوع خواهند بود.

آقای کانن در بیانیه خود از تصمیم دولت اسراییل برای تسهیل انتقال کمک های امدادی به غزه ابراز خشنودی و تاکید کرده این تصمیم میزان ارسال کمک های بشردوستانه به مردم نیازمند غزه را افزایش خواهد داد.

در بخشی از بیانیه وزیر امور خارجه کانادا آمده است: « کانادا نگرانی های امنیتی مشروع اسراییل و حق این کشور برای محافظت از خود و شهروندانش از حماس و حمله های تروریستی دیگر را به رسمیت می شناسد.»

آقای کانن در بیانیه خود بر خواست کانادا مبنی بر بازگشت فوری گیلاد سیلات، سرباز اسراییلی به آغوش خانواده اش در اسراییل تاکید ورزیده است.

وزیر خارجه کانادا افزوده است دولت اسراییل اعلام کرده است از همکاری و هماهنگی با شرکای منطقه ای و بین المللی برای اجرای سیاست تسهیل ممنوعیت ها در غزه استقبال خواهد کرد و کانادا چشم انتظار اقدام مثبت در این مورد و اجرای فوری این تغییرات خواهد بود.

در پایان این بیانیه خاطرنشان شده است کانادا هم صدا با سایر کشورها مصرانه از نهادهایی که مایل به تحویل کمک های بشردوستانه به غزه هستند می خواهد تا این امر را از مسیرهای تثبیت شده و مشخص انجام دهند.

در شرایطی که سانحه حمله کماندوهای اسراییلی در روز ٣١ مه به کشتی حامل کمک های بشردوستانه به غزه، به کشته شدن نه فعال ترک تبار منجر شد، به نظر می رسد سیاست جدید دولت اسراییل در پی اعمال فشارهای فزاینده بین المللی اعلام شده است.

کانادا هفته گذشته نیز از تصمیم اسراییل برای تشکیل یک کمیسیون مستقل عمومی به منظور تحقیق پیرامون سانحه مرگبار در کشتی حامل کمک های امدادی به غزه استقبال کرده بود. این کمیسیون دو ناظر خارجی خواهد داشت که یکی از آن ها کانادایی و دیگری ایرلندی تبار خواهد بود.

در حالی که وزیر امورخارجه کانادا خواستار تحقیق مستقل، معتبر و شفاف در این سانحه « دردناک » شده است، منتقدان دولت محافظه کار در اتاوا را به جانبداری از اسراییل و نادیده گرفتن حقوق مردم غزه متهم می کنند.

آقای کانن در بیانیه هفته گذشته خود ضمن ابراز حمایت کامل از اهمیت ارسال کمک های بشردوستانه به مردم غزه، بار دیگر بر حمایت کامل کانادا از حق اسراییل برای بازرسی از کشتی ها به هدف حصول اطمینان از عدم انتقال مهمات و تجهیزات نظامی به « تروریست های حماس » تاکید کرده بود.

کانادا بار دیگر از طرفین فلسطینی و اسراییلی خواسته است تا به سرعت مذاکرات به هدف دستیابی به یک صلح پایا و جامع را از سر گیرند.

XS
SM
MD
LG