لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۳

نگرانی کانادا از فروش اورانیوم زیمباوه به ایران


نگرانی کانادا از فروش اورانیوم زیمباوه به ایران
نگرانی کانادا از فروش اورانیوم زیمباوه به ایران

کانادا از انتشار گزارش هایی درمورد همکاری هسته ای بین ایران و زیمباوه ابراز نگرانی کرد.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز سه شنبه ( ٨ مارس ) با انتشار بیانیه ای در این مورد گفت: «ما از انتشار گزارش هایی مبنی بر تمایل زیمباوه به فروش اورانیوم به ایران، عمیقاً نگران هستیم.»

وزیر امور خارجه کانادا در بخشی از این بیانیه خاطرنشان کرده است: «ایران کماکان از همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای رفع نگرانی ها در مورد ماهیت برنامه اتمی اش سرباز می زند».

آقای کانن همچنین تاکید کرده است شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه های ١٧٣٧ در سال ٢٠٠٦ و ١٨٠٣ را در سال ٢٠٠٨ را تصویب کرد و در قطعنامه ١٨٠٣ به طور مشخص بر ممنوعیت فروش اورانیوم به ایران تاکید شده است.

او همچنین افزوده است شورای امنیت سال گذشته با تصویب قطعنامه ١٩٢٩ همه کشورها را ملزم کرد تا از سرمایه گذاری ایران در هرگونه فعالیت بازرگانی مرتبط با معادن اورانیوم، تولید اورانیوم و استفاده از مواد و یا فن آوری های اتمی در خاک این کشورها ممانعت به عمل آورند.

وزیر امور خارجه کانادا در پایان این بیانیه ابراز کرد کانادا برای پیشگیری از فروش و یا انتقال اورانیوم به ایران، با جدیت از تعهدات قانونی بین المللی پیروی خواهد کرد.

کانادا بار دیگر از زیمباوه و دیگر صادرکنندگان اورانیوم خواسته است تا از هرگونه تلاشی برای سرپیچی از قطعنامه های شورای امنیت جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG