لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۵

درخواست ایالات متحده از کانادا برای سرکوب عوامل معامله فن آوری برنامه اتمی ایران


درخواست ایالات متحده از کانادا برای سرکوب عوامل معامله فن آوری برنامه اتمی ایران
درخواست ایالات متحده از کانادا برای سرکوب عوامل معامله فن آوری برنامه اتمی ایران

رسانه های کانادا از درخواست واشنگتن از اتاوا برای سرکوب فعالیت های عوامل خرید و معاملات جمهوری اسلامی ایران در این کشور خبر داده اند.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل روز شنبه ۱۹ آذر گزارش داد مقامات سیاسی ایالات متحده از دولتمردان کانادا خواسته اند تا عوامل ایرانی که از کانادا کالاهای نظامی و فنی ممنوعه برای کشور مادری شان خریداری می کنند، را سرکوب کند.

دیوید جاکوبسون، سفیر ایالات متحده در کانادا در جمع اعضای هیات مدیره روزنامه گلوب اند میل گفته است: «اگر مردم فن آوری های ممنوعه را صادر می کنند و شما (مقامات کانادا) از آن مطلع هستید، باید اقدام اجرایی جدی در مورد آن اتخاذ شود.»

روزنامه گلوب اند میل براساس دسترسی به اطلاعاتی گزارش داده است که در بحبوحه نگرانی های واشنگتن در مورد عدم اقدام موثر کانادا برای دستگیری اتباع ایرانی که عامل خرید و معامله اقلام ممنوعه برای ایران هستند، گروهی از فرستادگان ویژه ایالات متحده سه سال پیش به اتاوا اعزام شده بودند.

براساس این اسناد، هیات آمریکایی از وجود فردی در کانادا شکایت کرده بوده است که اجزای موشک های ضدتانک را به ایران ارسال می کرد، اما مقامات اطلاعاتی و امنیتی کانادا درخواست های ایالات متحده برای همکاری مشترک و بازداشت این فرد را «با ممانعت روبرو کرده بود».

در بخشی از این اسناد آمده است:«مقامات اطلاعات و امنیت دولت فدرال کانادا همکاری با نیروهای انتظامی مهاجرت و گمرک ایالات متحده در بازداشت و محاکمه یک ایرانی تبار مقیم این کشور که در ساخت و ارسال قطعات موشکی فن آوری نظامی دهه ۱۹۷۰ به ایران دست داشته است را با ممانعت روبرو کردند.»

در شرایطی که مقامات بلندپایه اتاوا این ادعاها را رد کرده اند، اما هنوز هیچ مقام کانادایی به طور علنی در مورد این پرونده اظهارنظر نکرده و هنوز مشخص نیست این ایرانی تبار به چه سرنوشتی دچار شد.

آقای جاکوبسون به این روزنامه کانادایی گفته است «ما با شرایط بسیار بسیار دشواری در کشورم، در کانادا و در سراسر جهان روبرو هستیم. ایران به هر شیوه ای که می تواند دست به اقدام های خرابکارانه می زند».

گلوب اند میل می نویسد گروهی از مقامات امنیتی اتاوا به همتاهای آمریکایی خود گفتند که براساس قانون فدرال کانادا، بازداشت و محاکمه افراد در این زمینه که به آن اصطلاحاً مقابله با گسترش سلاح های کشتارجمعی گفته می شود، به ندرت قابلیت اجرا دارند و از اعتبار برخوردار هستند.

سفیر واشنگتن در اتاوا گفته است ایالات متحده برای حمایت اتاوا در ایفای نقش راهبردی در اعمال محدودیت های بین المللی علیه ایران ارزش قائل است.

وی تاکید کرده است: «کانادا در این روند شریک ما بوده و در سازمان های بین المللی، به ویژه در اجرای تحریم های جهانی ( علیه ایران ) از ما حمایت کرده است و ما قدردان این تلاش ها هستیم.»

روزنامه گلوب اند میل گزارش می دهد فرستادگان ویژه ایالات متحده نسبت به تلاش های کانادا برای سرکوب ایران، برنامه های هسته ای این کشور و نیز تلاش ها برای معامله و خرید و فروش قطعات مربوط به فعالیت های اتمی این کشور علاقه بسیاری نشان داده اند.XS
SM
MD
LG