لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

استقبال کانادا از ممانعت عضویت ایران در هیات اجرایی نهاد زنان سازمان ملل متحد


استقبال کانادا از ممانعت عضویت ایران در هیات اجرایی نهاد زنان سازمان ملل متحد
استقبال کانادا از ممانعت عضویت ایران در هیات اجرایی نهاد زنان سازمان ملل متحد

کانادا از ممانعت عضویت ایران در هیات اجرایی نهاد زنان سازمان ملل استقبال کرد.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا چهارشنبه (١٠ نوامبر) با انتشار بیانیه ای ضمن استقبال از عدم عضویت ایران در نهاد «زنان سازمان ملل» تاکید کرده است کانادا عمیقاً نگران نامزدی تهران برای هیات اجرایی این نهاد سازمان ملل بود، زیرا وضعیت حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان این کشور اسف بار است.

آقای کانن در این بیانه تصریح کرده است کانادا از عضویت ایران در هیات اجرایی این نهاد حمایت نکرده و برای مخالفت با نامزدی این کشور با شرکای هم فکر خود تلاش کرده است.

نهاد «زنان سازمان ملل» در ماه ژوئیه سال گذشته و به همت گروه های مدافع حقوق زنان و به هدف ارتقای برابری جنسیتی تاسیس شد. این نهاد و اعضای ٤١ نفره هیات اجرایی آن به صورت منطقه ای برگزیده می شوند. ده کرسی این نهاد به قاره آسیا اختصاص داده شده بود.

کانادا، ایالات متحده و استرالیا برای پیشگیری از عضویت ایران در هیات اجرایی نهاد زنان سازمان ملل رایزنی های پشت پرده ای انجام دادند.

وزیر امور خارجه کانادا در بخش دیگری از این بیانیه افزوده است: «کانادا عمیقا نگران احتمال عضویت ایران در هیات اجرایی زنان سازمان ملل بود، زیرا مقامات ایران بخش اعظم حقوق بشر بنیادین شهروندان کشور خود را نقض می کنند و آزادی های آن ها را تهدید می کنند».

آقای کانن در پایان بیانیه خود تاکید کرده است: «کانادا به خواست مصرانه خود از مقامات ایران برای بهبود پیشینه حقوق بشر ادامه خواهد داد و از هر فرصتی بهره خواهد جست تا وضعیت حقوق بشر در ایران را به طور علنی به آگاهی جامعه بین الملل برساند. کانادا برای ارتقای آزادی، دموکراسی، حقوق بشر و حاکمیت قانون تلاش می کند و انتظار دارد همه شهروندان ایرانی بتوانند از این حقوق و آزادی ها برخوردار شوند که همه مردم محق برخورداری از آن هستند. »

XS
SM
MD
LG