لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

کانادا عضویت ایران در کمیسیون مقام زنان سازمان ملل را محکوم کرد


کانادا عضویت ایران در کمیسیون مقام زنان سازمان ملل را محکوم کرد
کانادا عضویت ایران در کمیسیون مقام زنان سازمان ملل را محکوم کرد

وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مقام زنان سازمان ملل را محکوم کرده است.

ایران روز ۳۰ آوریل، به مدت چهار سال به عنوان یکی از یازده نماینده قاره آسیا به عضویت این کمیسیون در آمد.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا با انتشار بیانیه ای عضویت ایران در این کمیسیون را تاسف آور خوانده و نسبت به این امر ابراز نگرانی شدید کرده است.

آقای کانن در بیانیه خود تاکید کرده است: «کانادا از عضویت ایران در کمیسیون مقام زنان سازمان ملل بهره جسته تا مقامات تهران را نسبت به نقض سازمان دهی شده حقوق بشر در این کشور پاسخگو کند و در مجمع عمومی سازمان ملل نیز چنین کرده است. ما در شورای حقوق بشر سازمان ملل و هر فرصت ممکن بهره جسته ایم تا از وضعیت حقوق بشر در ایران به طور علنی ابراز نگرانی کنیم.»

کانادا در این کمیسیون که یکی از کمیته های فرعی اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است، عضویت ندارد.

وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا درادامه بیانیه خود، ضمن اشاره به این امر که مردم ایران شایستگی زندگی با عزت و احترام و فارغ از آزار و اذیت دولتمردان کشور را دارند، افزوده است دولت کانادا همواره برای ارتقای ارزش هایی همچون آزادی، دموکراسی، حقوق بشر و حاکمیت قانون تلاش کرده است.

آقای کانن در ادامه تاکید کرده است کانادا انتظار دارد همه اقشار مردم ایران بتوانند از آزادی و حقوقی که همه مردم جهان از آن برخوردارند.

وزیر امور خارجه کانادا خاطرنشان کرده است اقدامات ایران بی حرمتی به تعهدهای داخلی و بین المللی حقوق بشر است که همه کشور ها به احترام به آن ملزم هستند.

در پایان این بیانیه آمده است کانادا کماکان به شدت نگران وضعیت حقوق بشر، از جمله حقوق زنان در ایران است و برای اعمال فشار بر دولت ایران به منظور بهبود وضعیت حقوق بشر پافشاری خواهد کرد.

از سال ۲۰۰۳ که زهرا کاظمی، عکاس خبری کانادایی ایرانی تبار، بر اثر ضرب و شتم و شکنجه شدید در زندان اوین در ایران به قتل رسید، مناسبات دیپلماتیک تهران و اتاوا به شدت تیرگی گراییده است.

طی سال های گذشته، کانادا با ارائه قطعنامه های پیشنهادی به کمیسیون حقوق بشر و سپس شورای حقوق بشر سازمان ملل، نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده است.

شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر اخیراً علاوه بر دیدار با مقامات سیاسی و فعالان حقوق بشر کانادا و سخنرانی در شهرهای مخلتف این کشور، نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی شدید کرده است.XS
SM
MD
LG