لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

کانادا قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی را بررسی می کند


کانادا قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی را بررسی می کند
کانادا قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی را بررسی می کند

دولت فدرال کانادا قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست گروه های تروریستی این کشور را ارزیابی کرده است.

روزنامه مونترال گزت روز پنج شنبه (۱ دسامبر) گزارش داد قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست گروه های تروریستی کانادا، موضوعی بوده است که در یادداشت ویلیام بیکر، معاون وزیر امنیت عمومی به ویک توز، وزیر امنیت عمومی دولت محافظه کار مطرح شده و این مسئله در جلسه معاونین این وزارتخانه مورد ارزیابی قرار گرفته بوده است.

مونترال گزت این گزارش را با استفاده از قانون «دسترسی به اطلاعات» کانادا و بررسی مکاتبات ٩ ماه گذشته وزیر امنیت عمومی با معاون او منتشر کرده است. براساس این قانون، خبرنگاران می توانند به بخش وسیعی از اطلاعات سری و طبقه بندی شده دولتی دست پیدا کنند.

در یادداشتی که آقای بیکر به وزیر امنیت عمومی ارسال کرده بود، آمده است (فعالیت) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، «از بقیه نیروهای مسلح ایران جدا است» و سپاه پاسداران، نیروی دریایی و نیروی هوایی و نیروهای ویژه خود، معروف به سپاه قدس را دارد.

در یادداشت محرمانه معاون وزیر امنیت عمومی دولت محافظه کار کانادا به اقدامات ایالات متحده علیه سپاه پاسداران ایران اشاره شده است.

این نشریه تاکید کرده است نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، هنوز در فهرست گروه های تروریستی قرار نگرفته است.

چهل و دو گروه و حزب براساس قانون جزایی کانادا، در فهرست گروه های تروریستی این کشور قرار داردند. کلیه فعالیت های سیاسی و مالی این گروه ها و همکاری با اعضای آن ها در این کشور ممنوع است.

در شرایطی که، کریس مک کلاسکی سخنگوی ویک توز، وزیر امنیت عمومی ضمن خودداری از اظهارنظر در مورد احتمال قرار دادن نام این نهاد ایرانی در آینده نزدیک در فهرست گروه های تروریستی کشور تاکید کرده است کانادا به طور دائم فهرست گروه های تروریستی را مورد بازبینی قرار می دهد، اما دولت نمی تواند در مورد مسئله ای که در مرحله ارزیابی قرار دارد، اظهارنظر کند.

سخنگوی وزیر امنیت عمومی در یادداشت الکترونیکی خود برای خبرنگار مونترال گزت نوشته است: «دولت آشکارا تداوم حمایت ایران از تروریسم بین المللی و بی احترامی فاحش به حقوق بشر و بلندپروازی های مخاطره آمیز و دغل کارانه تهران را محکوم کرده است.»

بنا به گزارش مونترال گزت، احزاب لیبرال و مخالف دولت محافظه کار در ماه دسامبر سال گذشته از اتاوا خواستند تا نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه های تروریستی کشور قرار دهد.

حزب لیبرال کانادا، سپاه را «یک سازمان شبه نظامی خوانده بود که در سرکوب، عملیات نظامی و حمایت از شبکه های تروریستی دست دارد».

مارک هلند، نماینده لیبرال پارلمان و منتقد وزارت امنیت عمومی دولت فدرال در اظهارنظر روز چهارشنبه خود در این مورد گفته است قرار گرفتن نام (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران) در این فهرست مهم است، زیرا این اقدام «به منزله اعلام رسمی در مورد ماهیت تروریستی این سازمان است».

براساس قانون جزایی کانادا، گروه و یا نهادی که «به طور آگاهانه در فعالیت تروریستی مشارکت کند، عملیات تروریستی را اجرا کند و یا در مسیر اجرای آن تلاش کند و یا حتی یک اقدام تروریستی را تسهیل کند» در این فهرست قرار می گیرد.

قرار گرفتن نام یک نهاد و یا گروه در فهرست گروه های تروریستی کانادا، باید از سوی کابینه دولت فدرال مورد تایید قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG