لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

تحلیل کارشناسان امنیتی درباره توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا


تحلیل کارشناسان امنیتی درباره توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا
تحلیل کارشناسان امنیتی درباره توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا

کارشناسان و ناظران سیاسی بر این باورند که اتهامات دایر بر طرح توطئه ترور علیه سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده، علاوه بر پیامدهای امنیتی، توجه بیشتری را به نقش ملت های خاورمیانه در عرصه بین المللی معطوف خواهد کرد.

اریک هولدر، دادستان کل ایالات متحده روز سه شنبه ١٩ مهراعلام کرد که یک توطئه با پیوندهایی به دولت ایران برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در خاک ایالات متحده کشف و خنثی شده است.

سخنگوی دولت استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا روز سه شنبه گفت این توطئه ترور بار دیگر بر نیاز به تدابیر جدید علیه تروریسم را آشکار ساخت.

این مقام دولت کانادا خاطرنشان کرد: «کانادا این حمله برنامه ریزی شده برای ترور سفیر عربستان در خاک ایالات متحده که به باور دادستان کل این کشور با حمایت و کارگردانی ایران صورت گرفته را محکوم می کند. این امر یادآور تلخی است که برای مبارزه با فعالیت های تروریستی به هوشیاری مستمر نیاز است. این اعمال باید عزم جمعی ما را برای محدود کردن شبکه تروریست ها و دارایی های آنها راسخ تر سازد.»

کریستین لوپرچ، کارشناس امنیت ملی و پژوهشگر مطالعات سیاسی دانشگاه کویینز در کینگستون کانادا می گوید اگر صحت این اتهامات به اثبات رسد، وجهه امنیت دیپلماتیک در کانادا را متحول خواهد کرد و سوظن های جدی به همراه خواهد آورد.

این کارشناس امنیتی خاطرنشان کرده است: «جامعه ایرانیان مقیم کانادا بسیار بزرگ است. بنابراین اگر دولت ایران بخواهد از اتباع خود (در این فعالیت ها) بهره جویی کند و یا شبکه بزرگ تری را شکل دهد، خطراتی را برای طرفین به همراه خواهد داشت. اگر صحت این اتهام به نحوی ثابت شود، جامعه ایرانیان کانادا زیر ذره بین منتقدانه قرار خواهد گرفت.» لوپرچ می گوید اولین پیامد این اتهامات ایالات متحده در کانادا، تشدید تدابیر امنیتی پیرامون سفارت عربستان سعودی در اتاوا و اسامه السانوسی احمد، سفیر این کشور در کانادا خواهد بود.

دولت ایالات متحده روز سه شنبه در تماسی با رهبران سایر کشورها، آن را از اتهامات دایر بر توطئه ترور و نقش ایران در این میان هشدار داد.

وزارت دادگستری ایالات متحده دو مرد وابسته به دولت ایران را به همدستی در توطئه انفجار سفارت عربستان سعودی متهم کرده است.

لوپرچ در مورد حمله علیه دیپلمات های عربستان سعودی گفت: «این نشانگر بالا رفتن نقش تاثیر گذار عربستان سعودی در جهان است. اگر توطئه بین المللی علیه شما صورت گیرد و اگر شواهد محکمه پسند باشند، این نشان می دهد که نقش عربستان سعودی از یک کارگزار قدرت منطقه ای به یک بازیکن کلیدی بین المللی ارتقا یافته است.»

XS
SM
MD
LG