لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

کانادا مفاد قطعنامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران را اجرا می کند


کانادا همه مفاد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که تحریم های بیشتری علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال می کند، به طورکامل اجرا خواهد کرد.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا روز سه شنبه ( ٢٢ ژوئن ) با انتشار بیانیه ای بر اجرای تعهدات کشورش به مفاد قطعنامه ١٩٢٩ شورای امنیت سازمان ملل برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران، مهر تایید نهاد.

در بیانیه نخست وزیر کانادا آمده است: « حکومت ایران با نادیده گرفتن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل برای توقف فعالیت های مربوط به غنی سازی، کماکان تعهدات بین المللی خود را نادیده می گیرد و از همکاری کامل با آژانس بین اللملی انرژی اتمی سرباز می زند. »

آقای هارپر در بخشی از بیانیه خود ضمن استقبال از قطعنامه ١٩٢٩ مصوبه روز ٩ ژوئن سال ٢٠١٠ شورای امنیت سازمان ملل، خاطرنشان کرده است کانادا با تصویب مقررات لازم برای اجرای تصمیم های این قطعنامه شورای امنیت، به طورکامل به تعهدات بین المللی خود عمل خواهد کرد و مقررات پیشین کشور را بر اساس قطعنامه ١٩٢٩ سازمان ملل اصلاح کرده است.

در این بیانیه آمده است: « محدود کردن دسترسی ایران به اورانیوم، مواد و فن آوری اتمی، به طور مستقیم و یا از مسیرهای غیر مستقیم همچون اعضای کلیدی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از جمله این اقدامات تحریمی خواهند بود.»

نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا تاکید کرده است این تحریم ها به منظور محدود کردن برنامه هسته ای ایران اعمال خواهند شد و به هیچ وجه به هدف اعمال فشار بر مردم و مجازات ملت ایران برنامه ریزی نشده اند.

آقای هارپر افزوده است: « این اقدامات هدفدار به هدف ارسال پیام محکمی مبنی بر انتظارات جامعه بین الملل از ایران برای رعایت تعهدات بین المللی اتمی این کشور اتخاذ شده اند. این تحریم ها همچنین به همه کشورها، به ویژه کشورهایی که بلندپروازی های هسته ای دارند، پیامی ارسال می کند که نقض استانداردهای بین المللی عاری از پیامد نخواهد بود.»

نخست وزیر دولت فدرال ضمن تاکید بر احتمال اتخاذ تحریم های بیشتر علیه ایران به منظور ارتقای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی، بار دیگر به دولتمردان تهران یادآوری کرده است کانادا از ریاست خود در اجلاس « گروه هشت » استفاده خواهد کرد تا تمرکز و توجه بین المللی را بر برنامه هسته ای ایران حفظ کند.

لارنس کانن، وزیر امورخارجه دولت کانادا نیز در کنفرانس خبری زنده روز سه شنبه خود تاکید کرد تصمیم اتاوا برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران به هدف مجازات مردم ایران اتخاذ نشده و کانادا برای مردم و تاریخ بر افتخار ایران، نهایت احترام را قائل است.»

آقای کانن هشدار داد اگر ایران با تداوم فعالیت های هسته ای و توسعه توانایی های اتمی کشور، به تهدید های مدام خود ادامه دهد، پیامدهای آن هراس انگیز خواهند بود.

کانادا مصرانه از ایران خواسته است تا با گفتگوی سازنده با چین، فرانسه، آلمان، روسیه، برتانیا و ایالات متحده به هدف دستیابی به یک راهکار دیپلماتیک فوری موافقت کند.


XS
SM
MD
LG