لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۵:۲۹

استقبال کانادا از تصویب تحریم های جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران


کانادا از تصویب دور جدید تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران استقبال کرد.

دوازده عضو از پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل، روز چهارشنبه ( ۹ ژوئن ) به قطعنامه اعمال دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران رای موافق دادند.

برزیل و ترکیه تنها کشورهایی بودند که به این قطعنامه تحریمی علیه ایران رای منفی دادند. لبنان نیز رای ممتنع به این قطعنامه داد.

اندک زمانی پس از تصویب دور چهارم تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران، استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا، از تصویب تحریم های جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران استقبال کرد.

نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا، روز چهارشنبه ( ۱۰ ژوئن ) در برابر نمایندگان پارلمان کشورش در اتاوا گفت: « ما به منظور اجرای کامل مفاد این تحریم ها همه توان خود را به کار می گیریم تا با شرکای ( بین المللی ) خود همکاری کنیم. »

دولتمردان کانادا طی ماه های گذشته نسبت به ماهیت فعالیت های هسته ای ایران و سرپیچی مقامات تهران از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی و توقف مراحل غنی سازی اورانیوم ابراز نگرانی کرده اند.

کنت تایلور، سفیر پیشین اتاوا در تهران در گفتگوی روز چهارشنبه ( ۹ ژوئن ) خود با خبرگزاری رسمی کانادا ابراز امیدواری کرده است ایران، رای شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر اعمال تحریم های جدید را به منزله پیام مخالفت با برنامه هسته ای این کشور قلمداد کند که از مخالفت ایالات متحده و اسراییل فراتر می رود.

این دیپلمات پیشین کانادا در تهران، ضمن اشاره به اهمیت رای روسیه و چین در موافقت با اعمال تحریم علیه ایران، به خبرگزاری کشورش گفته است در رای گیری شورای امنیت سازمان ملل و تصویب تحریم های جدید علیه ایران پیامی نهفته است که من امیدوارم ایران دریابد این امر صرفاً اقدام ابتکاری ایالات متحده نبوده است.

از سویی دیگر « کمیته اسراییل و کانادا » نیز روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای از قطعنامه ۱۹۲۹ شورا ی امنیت سازمان ملل مبنی بر اعمال تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی استقبال کرده است.

موشه رانن، رئیس ملی این کمیته ضمن ابراز امیدواری به تصمیم اتاوا برای اعمال تحریم های یک جانبه علیه تهران، در این بیانیه خاطرنشان کرده است که انگیزه دولت ایران برای دستیابی به سلاح های اتمی تهدید بسیار جدی را متوجه ثبات خاورمیانه و امنیت کشور اسراییل می کند. »

کانادا اخیراً در رایزنی با متحدان غربی خود، به ویژه با رهبران کشورهای هشت کشور صنعتی جهان برای تصویب تحریم های جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی تلاش کرده بود.


XS
SM
MD
LG