لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

کانادا پنج تبعه ایرانی را مشمول تحریم کرد


کانادا پنج تبعه ایرانی را مشمول تحریم کرد
کانادا پنج تبعه ایرانی را مشمول تحریم کرد

کانادا در واکنشی نسبت به اتهامات مطرح شده علیه حکومت جمهوری اسلامی در توطئه قتل سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده، پنج تبعه ایرانی را مشمول تحریم کرد.

کانادا پس از بریتانیا و ایالات متحده، سومین کشوری است که اعضای سپاه قدس را تحریم می کند. گفته می شود این افراد در توطئه قتل عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده و پرداخت ۵/۱ میلیون دلار به باند مواد مخدر در مکزیک دست داشته اند.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز سه شنبه، ۲۶مهر در واکنشی نسبت به توطئه ناکام اخیر مبنی بر ترور سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده بیانیه ای منتشر کرده و خاطرنشان کرده است «کانادا در واکنشی نسبت به اتهامات متقنی که هفته گدشته منتشر شدند و از دست داشتن حکومت ایران در توطئه ترور ( سفیر عربستان سعودی ) حکایت می کند، تحریم های جدیدی را علیه پنج تبعه ایرانی اعمال کرده است که گمان می رود در برنامه ریزی این توطئه دست داشته اند».

براساس بیانیه دولت فدرال کانادا، اقدامات جدید شامل محدودیت سفر این افراد به کانادا و نیز ممنوعیت اتباع و یا هر نهاد کانادایی است که با این افراد تبادلات بازرگانی و مالی داشته باشند.

منصور ارباب سیر، مرد ایرانی کانادایی ۵۶ ساله مقیم تکزاس، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، حامد عبداللهی، عضو سپاه قدس و از اقوام آقای ارباب سیر، عبدل رضا شهلایی، عضو سپاه قدس و علی غلام شکوری، معاون آقای شهلایی پنج ایرانی هستند که مشمول تحریم های کانادا قرار گرفته اند.

وزیر امور خارجه در بخشی از این بیانیه ضمن تایید موضع استفان هارپر، نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا تصریح کرده است «حکومت تهران بزرگ ترین خطری است که صلح و امنیت جهان را تهدید می کند».

آقای برد افزوده است: «رهبران کنونی ایران به طور مدام تعهدات خود و قوانین بین المللی را نادیده می انگارند. آن ها فعالیت های اتمی ایران را در هاله ای از ابهام و تاریکی فرو برده اند و به مقابله با تلاش های بین المللی برای تایید ادعاهای این کشور برخاسته اند و همه این اقدامات را همزمان با نقض حقوق بشر شهروندان ایران و تضعیف امنیت منطقه ای انجام می دهند.»

در پایان بیانیه وزیر امور خارجه کانادا آمده است این توطئه ناکام، شاهد جدی تری بر این ادعا است که حکومت کنونی ایران تهدید جدی را متوجه جهان می کند و کانادا به همکاری به شرکای بین المللی خود برای اعمال فشار بر حکومت تهران به هدف تغییر راه های خطرناک این کشور ادامه خواهد داد.

بنا به گزارش روزنامه کانادایی نشنال پست، دارایی های ۴۷ فرد و ۲۷۹ سازمان هم اکنون تحت برنامه تحریم های کانادا علیه ایران قرار دارند. این تحریم ها با هدف اعمال فشار بر جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر و برنامه پرخطر اتمی این کشور اعمال شده اند.

دکتر پیام اخوان، استاد حقوق بین الملل دانشگاه مگ گیل در مونترال و یکی از بنیانگزاران «مرکز ثبت اسناد حقوق بشر ایران» در ایالات متحده به نشنال پست گفت کانادا باید اقدامات تحریمی علیه مقامات حکومت ایران اتخاذ کند چرا که مقامات این کشور کانادا را به یکی از مطلوب ترین مقاصد برای سرمایه گذاری بدل کرده اند.

پروفسور اخوان گفته است:« ما نمی توانیم از سویی تروریست ها را محکوم کنیم و از سویی دیگر پول آن ها را بپذیریم. پس از سالیان متمادی رایزنی ما موفق شده ایم که ایالات متحده و اتحادیه اروپا را متقاعد کنیم تا علیه مقامات ایرانی تحریم های هدفدار اعمال کنند.»

XS
SM
MD
LG