لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

نگرانی کانادا از وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران


نگرانی کانادا از وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران
نگرانی کانادا از وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران

کانادا از دولتمردان جمهوری اسلامی خواسته است تا به حقوق بشر همه اقشار مردم ایران احترام بگذارند.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا همزمان با فرارسیدن سال نو میلادی، با انتشار بیانیه ای نسبت به رو به وخامت گذاشتن وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.

وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه ای که روز اول ژانویه منتشر کرد، خاطرنشان کرده است: «سال ۲۰۱۱ در حالی آغاز می شود که من عمیقاً نگران وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران هستم. مردم ایران نیز همچون ملت های سایر کشورهای جهان، شایسته زندگی در یک کشور صلح طلب و فارغ از ترس و آزار و اذیت هستند.»

آقای کانن به طور خاص نسبت به سرنوشت نامعلوم دو شهروند کانادایی که تابعیت دوگانه دارند و در زندان ایران بسر میبرند، ابراز نگرانی کرده است. وی همچنین نوشته است شین باور و جاش فتال، دو شهروند ایالات متحده نیز در ایران بازداشت شده و از خانواده خود جدا مانده اند.

وزیر امور خارجه کانادا در بخشی از این بیانیه، به انتشار گزارش هایی در مورد محکومیت سعید ملک پور، جوان ایرانی مقیم کانادا به مرگ و احتمال اجرای قریب الوقوع این حکم اشاره کرده است.

لارنس کانن افزوده است: «سکینه آشتیانی و نیز یک فعال دانشجویی کرد، هفت رهبر جامعه بهاییان و تعدادی از وکلای سرشناس، از جمله نسرین ستوده در ایران زندانی شده اند و این افراد تعداد اندکی از مردم ایران هستند که به محکومیت های سنگین و با بدرفتاری شدید مواجه هستند.»

وی همچنین به گزارش های اخیر در مورد محکومیت یوسف نادرخانی، کشیش مسیحی مقیم ایران به مرگ و نسبت به سرنوشت وی ابراز نگرانی عمیق کرده و این حکم را نشانه ای از محرومیت مردم ایران از حق آزادی مذهب خوانده است.

در بخش دیگری از بیانیه روز اول ژانویه وزیر امور خارجه کانادا تاکید شده است سال جدید و به واقع دهه جدید را در شرایطی آغاز می کنیم که کانادا امیدوار است وزیر امور خارجه جدید ایران دولتمردان این کشور را ترغیب کند تا نسبت به وضعیت افرادی که بدون دلایل محکم در زندان های ایران هستند، لطف و عطوفت نشان دهند.

آقای کانن از مقامات ایران خواسته است تا به تعهدات بین المللی خود در رعایت حقوق بشر به صورت عملی و قانونی عمل کنند و فضایی را برای گفتگوی آزادتر با جامعه بین الملل ایجاد کنند.



XS
SM
MD
LG