لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

انتشار گزارش بین المللی در انتقاد از نقض حقوق بشر در ایران و تهدید محمود احمدی نژاد علیه اسرائیل


همزمان با اعلام خبر تصمیم کانادا برای اجرای کلیه مفاد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و اعمال تحریم های بیشتری علیه جمهوری اسلامی ایران، رسانه های این کشور از انتشار گزارش بین المللی جدیدی خبر دادند که حکومت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، تهدید اتمی ایران علیه اسراییل و نقض حقوق بشر در این کشور را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

این گزارش از سوی « ائتلاف مسئولیت برای پیشگیری »، کنسرسیومی متشکل از پژوهشگران حقوق بین الملل، حامیان حقوق بشر، رهبران و سیاستمداران پیشین دولت ها، نمایندگان پارلمان و فعالان ایرانی تبار خواهان اصلاحات دموکراتیک گردآوری و منتشر شده است.

بنا به گزارش رسانه های کانادا، نگارش این گزارش به ابتکار و ریاست اروین کاتلر، نماینده پارلمان کانادا و وکیل حقوق بشر و وزیر دادگستری پیشین کانادا تکمیل شده و مورد تایید صد سیاستمدار و پژوهشگر سراسر جهان قرار گرفته است. لوید اکسورثی و فلورا مک دانلد، وزرای امور خارجه داد پیشین کانادا از جمله افرادی بوده اند که بر این گزارش مهر تایید زده اند.

تلویزیون کانادا روز سه شنبه ( ٢٢ ژوئن ) گزارش داد: « در این گزارش، از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در مقام جنایت کار جنگی نام برده و از سازمان ملل و جامعه بین الملل خواسته شده است تا حکومت وی را برای اتخاذ سیاست های یهودی ستیز، به پاسخگویی وادار کند.»

اروین کاتلر، نماینده پارلمان کانادا در کنفرانس خبری روز سه شنبه در اتاوا گفت احمدی نژاد به عنوان خطر آشکار و قریب الوقوعی ظهور کرده است که صلح و امنیت بین المللی و منطقه ای و ثبات خاورمیانه و مهم تر از همه مردم کشور خود را به طور فزاینده و هشداردهنده ای در معرض تهدید قرار می دهد.

در بخشی از این گزارش آمده است: « در ( دولت) احمدی نژاد در ایران، شاهد تقارب چهار خطر آشکار اما درهم تنیده هستیم: تهدید اتمی، تهدید فنته افروزی برای نسل کشی، تروریسم دولتی و نقض گسترده و برنامه ریزی شده حقوق بشرمردم ایران.»

دراین گزارش خاطرنشان شده است براساس تجربیاتی که در رواندا، بالکان و دارفور آموخته ایم، ایران تاکنون « مرتکب تهدید به فنته افروزی و نسل کشی » شده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: « سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ابزار تروریسم تحت حمایت دولت و سرکوب ناراضیان در داخل و خارج از کشور است. »

در این گزارش به وضعیت حقوق بشر در ایران اشاره شده است که از « انتخابات ریاست جمهوری متقلبانه و سرکوب خشونت بار اعتراض های مردمی » به پایین ترین سطوح خود تنزل کرده است.

در این گزارش مشروح، هجده راهبرد برای چگونگی برخورد با ایران، از جمله بهره گیری از قوانین بین المللی و داخلی این کشور به هدف توقف و مبارزه با تهدید این کشور به نسل کشی و نیز موارد نقض حقوق بشر در ایران ارائه شده است.

نویسندگان این گزارش ادعا کرده اند که اطلاعات گردآوری شده جدیدترین و جامع ترین اسنادی ست که بر اساس شواهد و مدارک موجود در مورد فعالیت های ایران در زمینه دستیابی به سلاح های اتمی تهیه شده است.

کانادا روز سه شنبه متعهد شد کلیه مفاد قطعنامه ١٩٢٩ شورای امنیت سازمان ملل برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران را به مرحله اجرا بگذارد.

نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا تاکید کرده است این تحریم ها به منظور محدود کردن برنامه هسته ای ایران اعمال خواهند شد و به هیچ وجه به هدف اعمال فشار بر مردم و مجازات ملت ایران برنامه ریزی نشده اند.

XS
SM
MD
LG