لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۷

گزارش رسانه های کانادا از احتمال صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور در زندان اوین


گزارش رسانه های کانادا از احتمال صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور در زندان اوین
گزارش رسانه های کانادا از احتمال صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور در زندان اوین

رسانه های عمده کانادا اخیراً در گزارش های متعددی به بحران بازگشت ایرانیان مقیم این کشور به ایران، بازداشت های طولانی و احتمال صدور حکم اعدام برای این افراد خبر داده اند.

بنا به گزارش رسانه های کانادا، سعید ملک پور، حمید قاسمی شال و حسین درخشان از جمله اتباع ایرانی مقیم کانادا بوده اند که پس از بازگشت به ایران بازداشت و با محکومیت های سنگین روبرو شده اند.

روزنامه گلوب اند میل در گزارش روز دوشنبه ( ٨ نوامبر ) خود به سرنوشت سعید ملک پور، جوان ایرانی مقیم کانادا پرداخته است که پس از بازگشت به ایران در اکتبر ٢٠٠٨ و دیدار از پدر سالخورده اش، زندانی شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین و در بازداشت به سر برده است.

بنا به گزارش این روزنامه، سعید ملک پور به اتهام به راه انداختن یک تارنمای غیراخلاقی و به انحراف کشیدن جامعه، گناهکار و مفسد فی الارض شناخته شد و به احتمال زیاد به اعدام محکوم خواهد شد.

روزنامه تورنتو استار نیز در گزارش روز دوشنبه ( ٨ نوامبر ) خود در مورد آقای ملک پور نوشته است که این جوان ایرانی، از زمان بازداشت مورد آزار و اذیت، مورد شکنجه شدید جسمی و روحی قرار گرفته و در نتیجه این شرایط و همچنین تهدید اعضای خانواده و همسرش، به ناچار در برابر تلویزیون جمهوری اسلامی اعتراف کرده و حتی به مدت یک سال در زندان انفرادی بازداشت شده بوده است.

گلوب اند میل می نویسد مقامات قضایی ایران ادعا کرده اند سعید ملک پور به هدف سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی چندین ویدئو ساخته بود، اما فاطمه افتخاری، همسر آقای ملک پور در کانادا به این روزنامه گفته است که سعید فقط برنامه نویس کامپوتری و طراح تارنماهای اینترنتی بوده و فعالیت سیاسی نداشته است.

فاطمه افتخاری، همسر حمید ملک پور که مقیم کاناداست به خبرنگار تورنتو استار گفته است همسرش چهار روز پس از بازگشت به ایران مفقود شد و او نیز برای پیگیری وضعیت او پس از سه هفته به تهران سفر کرد اما از سوی مقامات اطلاعاتی و امنیتی ایران احضار و به مدت چهار ساعت مورد بازجویی و بدرفتاری و اهانت قرار گرفته است.

بنا به گفته خانم افتخاری، سعید ملک پور به اتهام طراحی تارنمای غیراخلاقی و نظارت بر محتوای آن ها که مخالف جمهوری اسلامی بوده اند، تماس با نهادهای خارجی، جاسوسی و نیز توهین به رهبر و رئیس جمهوری ایران مجرم شناخته شده است.

بنا به گزارش روزنامه تورنتو استار، آقای ملک پور در نامه ای که از زندان ارسال کرده از شکنجه و ضرب و شتم شدید خود توسط بازجویان، یک سال بازداشت در زندان انفرادی، تهدید بازجویان به بازداشت و شکنجه همسر و اعضای خانواده اش و قتل وی به دلیل عدم همکاری خبر داده است.

آقای ملک پور که شهروند کانادا نیست اما در این کشور اقامت داشته است، از سال ٢٠٠٨ تاکنون فقط یک بار اجازه دیدار با وکیل خود را یافت.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا در اتاوا به خبرنگار تورنتو استار گفت کانادا عمیقاً نگران بی احترامی مقامات جمهوری اسلامی و نقض گسترده حقوق بشر شهروندان ایرانی و شهروندانی که تابعیت دوگانه دارند، است.

روزنامه تورنتو استار با اشاره به موارد متعدد بازداشت اتباع ایرانی مقیم کانادا در ایران و بی خبری از سرنوشت آن ها و نیز صدور احکام طولانی و حتی در مواردی، محکومیت آن ها به مرگ ابراز نگرانی شدید کرده و خواستار اقدام فوری و جدی مقامات دولت فدرال کانادا برای نجات جان این افراد شده است.

XS
SM
MD
LG