لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

تلاش کانادا برای اعمال نفوذ بر کشورهای گروه هشت و اتخاذ موضع متحد برای حمایت از تحریم علیه ایران


تلاش کانادا برای اعمال نفوذ بر کشورهای گروه هشت و اتخاذ موضع متحد برای حمایت از تحریم علیه ایران
تلاش کانادا برای اعمال نفوذ بر کشورهای گروه هشت و اتخاذ موضع متحد برای حمایت از تحریم علیه ایران

کانادا، در مقام رئیس اجلاس وزرای امورخارجه کشورهای گروه هشت، قصد دارد برای دستیابی به توافقی پیرامون اتخاذ یک موضع متحد به هدف اعمال تحریم های جدید علیه برنامه هسته ای ایران، بر کشورهای گروه هشت اعمال نفوذ کند.

استفان هارپر، نخست وزیردولت فدرال کانادا اخیراً گفته است کانادا از موقعیت خود درمقام رئیس اجلاس سال ٢٠١٠ هشت کشور صنعتی جهان بهره خواهد جست تا رهبران هشت کشور ثروتمند جهان را متقاعد کند برای ممانعت از پیشبرد بلند پروازی های هسته ای ایران، تحریم های بیشتری علیه جمهوری اسلامی اعمال کنند.

نخست وزیرکانادا همچنین تاکید کرده است کانادا با استفاده از ریاست خود در اجلاس گروه هشت، به تمرکز بر جلب توجه جامعه بین الملل و اقدام عملی در قبال حکومت ایران ادامه می دهد و « برای یافتن راهکارهای پایا برای پاسخگویی ایران با متحدان خود همکاری می کند واعمال تحریم ها بخشی از این راهکارها خواهد بود».

آقای هارپر گفته است زمان آن فرارسیده است که ایران به سرپیچی از خواست جامعه بین اللمل پایان دهد و فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و قدم های فوری به سوی شفافیت بردارد و از ساخت تاسیسات جدید برای غنی سازی اورانیوم دست بردارد و به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

نخست وزیر کانادا گفته است دولت وی ازتصمیم ایران برای غنی سازی اورانیوم بیست درصدی «عمیقاً ناخشنود» است.


آقای هارپر تاکید کرده است اقدامات گذشته دولت ایران در مخفی کردن تعمدی جنبه هایی از برنامه اتمی این کشور این تصمیم را نگران کننده ترمی کند.

درشرایطی که قطعنامه جدیدی درمورد برنامه هسته ای ایران در شورای امنیت سازمان ملل مطرح می شود، کانادا مصمم است تا درصورتی که سازمان ملل تصمیم بگیرد در مورد اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران اقدامی به عمل نیاورد، کشورهای گروه هشت دراین زمینه اقدام کنند.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز دوم مارس در مصاحبه ای با نشریه گلوب اند میل گفته است: « ما اعمال تحریم علیه ایران را در نظر داریم. کانادا به طور قطع به همراه کشورهای دیگر از ابتکارهای شورای امنیت سازمان ملل و یا گفتگوهایی که دراجلاس گروه هشت و یا در حاشیه آن مطرح می شوند، حضورفعال خواهد داشت. »

لارنس کانن، وزیر امورخارجه کانادا ریاست اجلاس آتی وزاری امور خارجه گروه هشت را به عهده دارد. آقای کانن، میزبان وزرای امور خارجه بریتانیا، آلمان، ژاپن، روسیه، فرانسه و ایالات متحده خواهد بود. این اجلاس ٢٨ و ٢٩ ماه مارس دراستان کبک برگزارمی شود.

وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا خاطرنشان کرده است اجلاس اواخر ماه جاری وزرای امور خارجه گروه هشت و نیز اجلاس رهبران گروه هشت در ماه ژوئن، در واقع فرصت مغتنمی خواهد بود که تصمیم نهایی و سرنوشت سازی درمورد برنامه هسته ای ایران اخذ شود.

سخنگوی وزیر امورخارجه کانادا همچنین گفته است: « گفتگوهای وزرای امور خارجه گروه هشت بر نحوه اعمال فشار بر جمهوری اسلامی به هدف توقف غنی سازی اورانیوم و نیز بازگردان حکومت ایران بر سر میز مذاکره، متمرکز خواهد بود.»

براساس گزارش خبرگزاری کانادا، برنامه هسته ای ایران و راهبردهای پیش رو و امنیت جهانی، به ویژه درمناطق مرزی افغانستان و پاکستان درصدر گفتگوهای اجلاس وزاری امور خارجه گروه هفت کشور صنعتی جهان به علاوه روسیه خواهد بود.

برقراری امنیت و ریشه کنی ترورریسم در یمن از جمله دیگر موضوعاتی خواهد بود که در گفتگوهای وزرای امور خارجه گروه هشت مطرح خواهند شد.

وزیر امورخارجه دولت فدرال کانادا همچنین گفته است برقراری امنیت درمناطق مرزی و حساس افغانستان و پاکستان که ستیزه جویان طالبان به نیروهای ناتو حمله می کنند و نیز بلند پروازی های هسته ای ایران و راهبردهای پیش رو برای رویارویی با کشورهای آسیب پذیر، سه موضوع عمده ای هستند که درگفتگوهای اجلاس وزرای خارجه گروه هشت مطرح خواهند شد.

کانادا همچنین ریاست اجلاس رهبران گروه هشت را به عهده خواهد داشت که دراواخرماه ژوئن در این کشور برگزارخواهد شد.

XS
SM
MD
LG