لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

کانادا ایران را به تهدید امنیت جهانی و نادیده گرفتن تعهدات بین المللی متهم کرد


کانادا ایران را به تهدید امنیت جهانی و نادیده گرفتن تعهدات بین المللی متهم کرد
کانادا ایران را به تهدید امنیت جهانی و نادیده گرفتن تعهدات بین المللی متهم کرد

در شرایطی که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران از تولید نسل جدیدی از سانتریفیوژها برای غنی سازی اورانیوم پرده برداشته است، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا، ایران را به تهدید امنیت جهانی و نادیده گرفتن تعهدات بین المللی متهم کرده است.

لارنس کانن، وزیر امورخارجه کانادا در بیانیه ای که درباره ادعای ایران مبنی بر افشای تسریع توانایی های غنی سازی اورانیوم این کشور منتشر کرده، بر حمایت اتاوا از تشدید تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران تأکید کرده است.

در بیانیه وزیر امور خارجه کانادا آمده است: «ادعای تهران مبنی بر پیشبرد فن آوری غنی سازی اورانیوم، نمونه آشکاری است که نشان می دهد تهران در حال آزمایش صبر جامعه بین الملل است. حکومت ایران کماکان امنیت جهانی را تهدید می کند و به تعهدات بین المللی خود پایبند نیست».

وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه خود تأکید کرده است: «حکومت ایران باید در قبال فقدان جدی اعتماد اعضای جامعه بین الملل نسبت به برنامه هسته ای این کشور پاسخگو باشد. جنبه های نظامی برنامه هسته ای ایران مسئله ای است که کماکان حل نشده باقی مانده است و ایران هیچ تلاشی برای حداقل همکاری در این زمینه و توجه به خواست جامعه بین الملل به عمل نیاورده است».

آقای کانن ضمن اشاره به حمایت همه جانبه کشورش از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه حکومت ایران افزوده است کانادا با متحدان خود همکاری می کند تا در برابر تهدید ایران نسبت به امنیت و صلح بین المللی موضع هماهنگ و قاطعی اتخاذ کنند.

وزیر امور خارجه کانادا در پایان بیانیه خود بار دیگر ازاقدام حکومت ایران در تداوم سرکوب جنبش دموکراسی خواهی مردم ایران و نقض گسترده و آشکارحقوق بشر و بهره گیری از اعمال زور بی رحمانه علیه مردم ایران از سوی دولتمردان تهران، ابراز نگرانی شدید کرده و گفته است مردم ایران باید بدانند که کانادا ضمن حمایت از آرمان های مردم ایران، برای طی این مسیر پرچالش و دشوار درکنار آن ها خواهد ایستاد.

XS
SM
MD
LG