لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

کانادا حمله به سفارت بریتانیا در ایران را محکوم کرد


کانادا حمله به سفارت بریتانیا در ایران را محکوم کرد
کانادا حمله به سفارت بریتانیا در ایران را محکوم کرد

کانادا نسبت به حمله روز سه شنبه ۸ آذر معترضان به سفارت بریتانیا در ایران ابراز خشم شدید و این اقدام را به شدت محکوم کرد.

صدها معترض روزسه شنبه به سفارت بریتانیا و مجتمع متعلق به این سفارت خانه در باغ قلهک در تهران حمله کردند، خودروی سفارت را به آتش کشیدند و اسناد و مدارک متعلق به این سفارت خانه را از پنجره به بیرون پرتاب کردند.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز سه شنبه ۸ آذر در بیانیه ایی که به همین منظور منتشر کرد، گفته است: «مقامات ایران از ایفای مسئولیت های جدی خود تحت کنوانسیون وین در مورد مناسبات دیپلماتیک و محافظت و ایمن نگه داشتن فضاها و اماکن دیپلماتیک و نیز حصول اطمینان از حفظ امنیت ناکام افرادی که براساس معاهده های بین المللی محافظت شده هستند، ناکام ماندند.»

وزیر امور خارجه در این بیانیه به احضار کاردار جمهوری اسلامی ایران در کانادا و ابراز ناخرسندی و نارضایتی دولتمردان اتاوا با استفاده از شدیدالحن ترین ادبیات از حمله به سفارت بریتانیا در تهران اشاره کرده است.

وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا در اظهارنظر روز چهارشنبه خود، حمله معترضان به سفارت بریتانیا در تهران را «انزجار آور» و «عمیقاً نگران کننده» خواند و این حمله را مطلقاً غیرقابل پذیرش نامید.

آقای برد ضمن درخواست از اتباع کانادایی مقیم ایران برای رعایت احتیاط و حفظ امنیت خود، خاطرنشان کرده است «اماکن دیپلماتیک کانادا در تهران هنوز از امنیت برخوردار هستند و همه کارمندان سفارت کانادا در تهران امن هستند».

در بخش دیگری از بیانیه وزیرامور خارجه کانادا آمده است در پرتو تخریب سفارت بریتانیا در تهران، ما از هیات دیپلماتیک بریتانیا و نیز کارمندان این سفارتخانه در تهران ابراز حمایت و کمک خود را ارائه کرده ایم.

وزارت امور خارجه بریتانیا در اعتراض به حمله تعدادی از دانشجویان بسیجی ایران به سفارت این کشور در تهران، کلیه کارمندان بریتانیایی خود را از تهران فراخواند و به کارمندان سفارت جمهوری اسلامی در لندن ۴۸ ساعت فرصت داد تا لندن را ترک کنند.

کاخ سفید واشنگتن نیز با انتشار یک بیانیه شدیداللحن، حمله به سفارت بریتانیا و اشغال آن توسط گروهی از دانشجویان تندرو در تهران را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG